25 lat Photoshopa, narzędzia do zmieniania rzeczywistości

25 lat Photoshopa

Dziś program Photoshop obchodzi swoje 25-te urodziny. Śmiało można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych produktów w świecie informatyki użytkowej tuż obok Windowsa czy przeglądarek internetowych. Co więcej, sam Photoshop wyszedł znacznie poza ramy zwykłego programu komputerowego, a efekty jego wykorzystania widoczne są dosłownie wszędzie – w sieci, książkach, mediach, a nawet na ulicy. Z tej okazji twórcy programu z firmy Adobe opublikowali w sieci specjalny film, prezentujący możliwości swojego produktu.

Początki programu sięgają 1987 roku, kiedy jego twórca, Thomas Knoll stworzył zwykły program do wyświetlania grafik na ekranach monochromatycznych. Wraz ze swoim bratem, Johnem dodał do funkcji programu Display, bo tak się wtedy on nazywał, funkcję edycji grafiki. Usatysfakcjonowani efektem końcowym swojej pracy udali się do dwóch dużych firm z zamiarem sprzedania programu. Tymi korporacjami były Adobe i … Microsoft. Chyba nie muszę sugerować, gdzie bardzo żałowano swojej odmownej decyzji? Pierwszą wersję programu, już pod nazwą Photoshop wydano w 1990 roku, a działała ona tylko na komputerach Macintosh. Od tego czasu produkt ten przeszedł długą drogę.

Photoshop to prawdziwy fenomen. Jego dobra znajomość jest niewątpliwie jednym z atutów każdego, kto stara się o pracę w marketingu czy jakichkolwiek branżach opartych o tworzenie grafik. Jest on też chyba jedną z najbardziej „piraconych” aplikacji jakie kiedykolwiek powstały. Co ciekawe, Photoshop wyszedł daleko poza hermetyczne środowisko grafików i projektantów. Dziś, nawet osoby, które mają mało wspólnego komputerami czy grafiką, wiedzą, że zdjęcia można „sfotoszopować”, a modelki na ulicznych reklamach czy w gazetach wyglądałyby inaczej gdyby nie „magiczne” moce programu i jego wykwalifikowanych użytkowników. Ciekawie wygląda właśnie kwestia tego, że w nazwa Photoshopa często pada w kontekście naginania rzeczywistości i promowania nieprawdziwego wizerunku modelek czy celebrytów. To oczywiście, nie jest wina samego programu, ale już sam fakt występowania takich zarzutów daje nam dowód na to, jak bardzo Photoshop zakorzenił się w naszym codziennym życiu.

Z okazji ćwierćwiecza Adobe stworzył też dokument PDF (a jakże!) w którym możemy zobaczyć jak wyglądał rozwój programu rok po roku. Znajdziecie go tutaj.

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: