Alfabet według Googla. O co w tym chodzi?

Google

Wczoraj wieczorem, zupełnie niespodziewanie dotarła do nas ze Stanów Zjednoczonych ważna informacja. Firma Google zmieniła swoją wewnętrzną strukturę, nastąpiły też pewne roszady we władzach korporacji. O co w tym chodzi? Czy wpłynie to w jakiś sposób na nasze konta Gmail i wyszukiwarkę Google?

Zobacz też: Google właśnie uruchomiło nową stronę do zarządzania kontem

Najważniejszą informacją jest z pewnością to, że powstała firma Alphabet. W skład firmy-matki wchodzić będą inne jednostki, związane wcześniej z Google. Także sama wyszukiwarka i związane z nią usługi będą teraz podrzędne w stosunku do nowego bytu. Wbrew pozorom wszystko jest całkiem jasne i ma sporo sensu, zmiana nie powinna też w jakikolwiek sposób wpłynąć na użytkowników i usługi Google z których korzystają. Nie ma się więc czego bać: wszystkie usługi Google będą działały bez zmian i żadnych problemów. W skład firmy Alphabet wchodzą teraz następujące firmy, będące kiedyś częścią Google:

  • Calico, firma badająca proces starzenia się ludzi.
  • Capital, fundusz venture capital.
  • Fiber, firma oferująca internet oraz telewizję kablową w Stanach Zjednoczonych.
  • Google, tej firmy nie trzeba chyba przedstawiać?
  • Nest, przedsiębiorstwo zajmujące się tzw. inteligentnymi domami.
  • Venture, kolejny fundusz venture capital.
  • X Lab, to laboratorium prowadzące różnego rodzaju badania nad szeroko rozumianymi nowymi technologiami takimi jak samosterujące się samochody czy okulary Google Glass.

Jak widać, w tym alfabecie brakuje jeszcze całkiem sporo liter i firm, które by za nimi stały. Według oficjalnej zapowiedzi Larr’ego Page’a, nowego dyrektora generalnego Alphabet, firma wciąż będzie się rozwijała, więc brakujące elementy układanki będą się pewnie systematycznie pojawiać w tym technologicznym abecadle.

Alphabet Google

Na koniec warto dodać, że nowymi-starymi szefami Alphabet zostali dotychczasowi dyrektorzy Google: wspomniany Larry Page oraz Sergey Brin. Dyrektorem generalnym Google został zaś Sundar Pichai, który był już w firmie odpowiedzialny za m. in. Google Chrome, Chrome OS oraz Google Drive.

Tym samym, nowa firma – Alphabet, będzie coraz bardziej przypominała wielkie, globalne korporacje jakie znamy do tej pory głównie z filmów science fiction i cyber punkowych książek. Zmiana nazwy jest też, jak sami twórcy Google i Alphabet wskazują, bardzo symboliczna. Alfabet jest zbiorem znaków będący najpopularniejszym sposobem zapisu mowy, czyli języka. To jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości, który w istotny sposób wpływa na to, w jaki sposób przestrzegamy świat. Well played Google, well played! 

Źródło

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: