Android Wear działający z iPhonem. Czy to możliwe? Tak!

WhatsApp na LG G watch R

Czas smartwatchy dopiero nadchodzi, a już rynek jest podzielony, a użytkownicy pozamykani w rezerwatach. Pomijając nieliczne wyjątki, w postaci Pebble chociażby, inteligentne zegarki rzadko wspierają więcej, niż jeden system mobilny na raz. Oznacza to, że na przykład użytkownicy iPhone’ów mogą zapomnieć o kupnie LG G Watch R czy Moto 360. Muszą zdać się na niewielki wybór multiplatformowych smartwatchy lub czekać na Apple Watch. W drugą stronę jest tak samo. Co to więc za wybór?

W tym momencie na ścieżce o supremację na rynku bój toczą dwie firmy. Tak, tak, Google i Apple. Ta pierwsza już dokonała pierwszego ataku i zaprezentowała Android Wear, który możemy znaleźć na blisko 720 tysiącach inteligentnych zegarków znajdujących się na sklepowych półkach. Ta druga dopiero szykuje premierę swojego urządzenia i nowego systemu. Obie jednak na dzień dobry podzieliły rynek. Jest jednak nadzieja. Otóż deweloper znany jako MohammadAG udowadnia, że można sparować iPhone’a z Android Wear:

 

Jak widać na tym filmiku, na razie udało mu się tylko zsynchronizować powiadomienia między tymi urządzeniami. Inne funkcje Android Wear, jak Google Now, komendy głosowe, mapy i tym podobne, znajdują się na razie poza zasięgiem. Na razie, bo programista udowodnił, że jest możliwość wsparcia dla iOS-a.

I Google powinno to zrobić. Firma ta powinna umożliwić pełną integrację iOS-a z Android Wear. Być może nie jest możliwa 100% synchronizacja, biorąc pod uwagę odmienne architektury obu systemów, niemniej jednak uważam, że ten wysiłek Google podjąć powinno. Argumentów za jest cała masa. Przede wszystkim liczba użytkowników iOS-a jest ogromna i szkoda byłoby nie spróbować zagospodarować ich uwagi oraz pieniędzy. A jeżeli o te chodzi, to posiadacze urządzeń Apple nie boją się ich wydawać i zapewne niejednemu zaświeciły się oczy, gdy prezentowano zegarki od LG czy Motoroli. Tworząc pomost między iOS-em a Android Wear, Google mogłoby zainteresować swoim ekosystemem klientów konkurencji przy okazji wspierając sprzedaż urządzeń firm trzecich, które raczej nie pogardziłyby dostępem do tak dużej rzeszy ludzi. Poza tym, niemal 100% pewne jest, że Apple nigdy nie odważy się na taki ruch, więc przepływ klientów byłby tylko jednostronny, co jest sytuacją idealną.

Czy Google umożliwi parowanie Android Wear z urządzeniami z iOS-em? Obawiam się, że jednak wszyscy zostaną przy swoich rezerwatach. Google na razie ma do zagospodarowania ogromny rynek akutalnych użytkowników Androida, podbieranie ich Apple byłoby stratą czasu. Popyt na smartwatche dopiero się rozkręca, więc nie ma sensu podjemować akcji, które byłby uzasadnione co najwyżej w przypadku pełnego nasycenia rynku. Dlatego jestem sceptyczny co do takiej możliwości, choć z radością bym ją powitał.

Wciąż uważam, że na rynku jest miejsce dla firmy, która stworzy dobry system dla smartwatchy oferujący integrację z Androidem, iOS-em czy Windows Phone. Nie ma na to jednak zbyt wiele czasu. Z każdym rokiem mury wokół rezerwatów będą coraz wyższe.

 Źródło

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: