Aplikacja Photos na Maca już na horyzoncie

photos logo

Gdy jesienią ubiegłego roku Apple zaprezentowało najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego na Maków – OS X Yosemite, przy okazji zapowiedziało zupełnie nową aplikację do zarządzania zdjęciami. Photos, bo tak się ona nazywa, miała pojawić się na początku tego roku. Do tej pory niewiele o niej było wiadomo. Jednak w końcu Apple udostępniło ją dla deweloperów. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

Nowa aplikacja Photos ma zastąpić iPhoto oraz Aperture – dwie dotychczasowe produkcje Apple do zarządzania i edytowania zdjęć na komputerze.

photos

Z tego co możemy znaleźć w sieci, widać, że Photos niezwykle przypomina to, co znamy z iOS-a. Pomijając już nawet sam design aplikacji nawiązujący oczywiście do nowej stylistki Yosemite, wiele opcji wygląda na całkowicie ściągniętych z systemu mobilnego. Chociażby przeglądanie zdjęć po miesiącach i latach wyjęty jest żywcem z iOS-a.

kolekcja

Sama aplikacja ma 4 podstawowe widoki: Zdjęcia, Udostępniane, Albumy i Projekty. Poza tą ostatnią kartą, nawigacja idealnie oddaje wersję mobilną. W Photos Apple zmieściło również sporo narzędzi do edytowania zdjęć rodem z Aperture.

edycja

Koncepcja stojąca za Photos jest prosta: maksymalna integracja między desktopem a mobile, zarówno pod względem synchronizacji jaki i wizualnym. Photos zintegrowane jest wiec z iCloud, które to ma zapewniać pełną, dwustronną synchronizację między OS X a iOS-em. Przy czym, jeżeli ma to być pełna synchronizacja, aplikacja będzie wykorzystywać do tego iCould Drive, co znaczy, że darmowe 5GB może szybko się skończyć. Aplikacji można używać też tak, jak iPhoto, a więc bez potrzeby trzymania wszystkiego na dysku Apple.

Nowe Photos powinno być dostępne dla wszystkich już na wiosnę tego roku.

Źródła: 1, 2, 3

 

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: