App Store oraz iTunes wciąż nie działają. To na pewno będzie Apple sporo kosztować

app store

Wydawało się, że problem ten zostanie naprawiony błyskawicznie. Wygląda na to jednak, że awaria, która dotknęła dzisiaj wirtualne sklepy z aplikacjami od Apple trwa w najlepsze. I bez wątpienia przyniesie to firmie niemałe straty.

Od kilku, jeżeli nie kilkunastu godzin zarówno App Store, Mac App Store jak i iTunes nie działają. Nie wszystkich prawdopodobnie dotknęła ta awaria, ale bez wątpienia ma ona charakter globalny, gdyż raporty o niedziałających sklepach Apple płyną z całego świata. Choć można uruchomić te aplikacje, a nawet przejrzeć zasoby i dokonać aktualizacji, to jakiekolwiek zakupy są wykluczone. Sklepy wyświetlają komunikat, że nie można nawiązać połączenia.

itunes

Jeżeli więc mieliście ochotę dzisiaj pobrać lub kupić jakieś aplikacje, jak chociażby Here Maps, to na razie musicie się wstrzymać. Na  razie nie wiadomo, kiedy Apple poradzi sobie z tą awarią, ale wiadomo, że trwa w najlepsze. I będzie słono kosztować firmę oraz wszystkich jej partnerów. Tylko w 2014 roku przez sklep z aplikacjami przepłynęło około 15 miliardów dolarów, z czego 4 miliardy trafiły do Apple właśnie. Prosta matematyka podpowiada, że jest to około 40 milionów dolarów dziennie. Jeden dzień bez możliwości kupowania aplikacji to ogromne koszty dla Apple oraz twórców programów czy gier.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: