Bartkira – niedorzeczne, ale genialne połączenie dwóch kultowych animacji

Bartkira

Z pewnością każdy prawdziwy geek bardzo dobrze wiem czym jest japońska manga i animacja Akira oraz amerykański serial The Simpsons. Obie produkcje mają już kultowy status, chociaż należą do zupełnie innych gatunków. To dwie całkowicie różne od siebie obrazy, chociaż na pewno znajdą się tacy, którzy uwielbiają zarówno dystopijną Akirę jak i sympatyczne przygody Simpsonów. Założę się jednak, że żadnemu z was nie wpadło do głowy by połączyć obie te produkcje w jedną całość. Na szczęście, są na świecie ludzie o tak zwichrowanych umysłach, że zrobili to za nas.

Zobacz też: Graj i wspomagaj fundacje charytatywne – zobacz na czym polega projekt #GryCharytatywne

Bartkira to publikowany w sieci komiks, który pokazuje historię znaną z Akiry przy użyciu postaci znanych z The Simpsons. Pomysłodawcą projektu jest James Harvey, artysta rysownik. Wpadł on na pomysł stworzenia tej geekowej hybrydy gdy jego przyjaciel, Ryan Humphrey, narysował kilka plansz z oryginalnego komiksu Akiry wykorzystując do tego celu bohaterów z The Simpsons. Niepozorny żart spotkał się z pozytywnym odzewem internautów, więc autorzy postanowili rozwijać ten pomysł. Trzeba przyznać, że robią to w dosyć nietypowy sposób, a co więcej – każdy z was może wziąć udział w powstawaniu Batkiry!

Bartkira - pierwszy zeszyt

Wspomnieni twórcy zdecydowali stworzyć internetowy komiks, który łączył by oba, tak odległe przecież światy. Batkira publikowana jest w sieci, a autorem kolejnych planszy komiksu może zostać dosłownie każdy! Wystarczy wysłać twórcom próbkę swoich prac inspirowanych dwoma produkcjami. Jeśli z jakichś względów spodobają się pomysłodawcom akcji, twórca zostanie zaproszony do namalowania kilku stron Bartkiry. Swoje projekty może wysyłać dosłownie każdy, nawet jeśli nie jest specjalnie uzdolniony plastycznie lub nie ma żadnego doświadczenia w tworzeniu komiksów. James Harvey twierdzi, że w tym przypadku liczy się bardziej sam pomysł i kreatywność niż umiejętności techniczne twórcy. Do stworzenia pozostały jeszcze 3 pełne zeszyty, więc tak naprawdę każdy z was ma szansę go jeszcze współtworzyć.

Akira i The Simpsons

Do tej pory powstały 3 pełne części, w których swoje prace udostępniło kilkudziesięciu twórców. Są one tworzenie w najróżniejszych stylach i technikach, reprezentują też różny poziom. Część z plansz jest tworzona z użyciem kolorów, a część wykonana jest tylko w czerni i bieli. Jedynym spoiwem jest tu historia z Akiry oraz bohaterowie znani z serialu The Simpsons. Ten eklektyzm pewnie nie będzie przemawiał do wszystkich, ale wydane do tej pory zeszyty są naprawdę interesujące. Warto się im przynajmniej przyjrzeć.
Batkira - okładka

Bardzo ważne jest też to, że pomysłodawcy projektu przy okazji udostępniania za darmo swojego projektu zbierają też pieniądze na działalność charytatywną. Każdy, komu spodoba się Bartkita może wpłacić dowolną sumę pieniędzy, które zostaną rozdzielone pomiędzy dwie fundacje: Naka-Kon, która wspiera japońską prefekturę Miyagi (z której pochodzi zresztą twórca mangi Akiry – Katsuhiro Otomo) zniszczoną w 2011 roku przez tsunami oraz  Save The Children, którą wspierał zmarły w tym roku współtwórca The Simpsons, Sam Simon.

Bartkira - Simpsons i Akira

Co o projekcie myślą twórcy oryginalnych dzieł? Katsuhiro Otomo jest podobno pozytywnie nastawiony, ale nie specjalnie się nim zainteresował. Twórcom Batkiry nie udało się niestety skontaktować z Mattem Groeningenem, ale podobno kolekcjonuje on nieoficjalne produkty związane ze swoim serialem, więc prawdopodobnie już natknął się i na ten komiks.Trudno jednak spekulować na ten temat. Jednak żaden ze wspomnianej dwójki artystów nigdy nie starał się w jakikolwiek sposób dowodzić swoich praw, ani walczyć z Batkirą, można więc się domyślać, że projekt ten raczej im nie przeszkadza. Całe szczęście dla jego pomysłodawców, bo jak sami przyznają, nie do końca są pewni czy Batkira jest zgodna z prawem…

Bartkira

Na koniec wisienka na torcie - trailer filmu Akira inspirowany Batkirą! Od razu uprzedzam – nie, ten film nie istnieje i nie ma żadnych planów by go stworzyć. To tylko taki sympatyczny dodatek do komiksów.

Na stronie projektu znajdziecie wszystkie niezbędne informacje – także te, w jaki sposób wpłacić pieniądze na cele charytatywne oraz to w jaki sposób stać się współautorem komiksu.

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: