Batman: Arkham Knight – wersja na PC wycofana ze sprzedaży!

Batman Arkham Knight wycofany ze sprzedaży na PC

Właśnie jesteśmy świadkami bezprecedensowej sytuacji w historii gier komputerowych. Dzisiaj, ledwie dwa dni po premierze ostatniej części wieńczącej trylogię Batmana (Arkham Asylum i Arkham City), zdecydowano się wycofać grę Batman: Arkham Knight ze sprzedaży na komputery PC! A wszystkiemu winna jest tragiczna optymalizacja pctowej wersji gry.

Batman Arkham Knight miał być kandydatem do gry roku (jeszcze niedawno w zapowiedzi czerwcowych premier gier podchodziłem do niego z mega entuzjazmem), a tymczasem mamy do czynienia z jednym z największych niewypałów w historii gier komputerowych. Poszkodowanymi w całej sytuacji są gracze posiadające PC-ty, ponieważ to wersja na komputery osobiste sprawia ogromne problemy jej użytkownikom. Tak więc teraz, gdy gra w wersji na PC zostaje wycofywana ze sprzedaży, a posiadacze „blaszaków” zachodzą w głowę, co zrobić z zakupionym bublem, to posiadacze konsol w pełni cieszą się z nowej części przygód nietoperza, gdyż wersja konsolowa gry nie sprawia najmniejszych problemów.

batman arkham knight wycofany ze sprzedaży

Takiego finału przygód człowieka-nietoperza nikt się nie spodziwał.

Winnym całej sytuacji jest kompletnie spartolony port gry na PC-ty. W tej chwili tylko niektórym szczęśliwcom posiadającym maszyny stacjonarne udaje się w miarę cieszyć z bezproblemowego działania gry. Znaczna większość graczy skarży się na ogromne klatkowanie gry, sztuczne ograniczenie wyświetlania do 30 klatek na sekundę, ograniczenie wyświetlania tekstur i efektów graficznych a nawet usunięcie niektórych usprawnień wizualnych znanych z wersji konsolowej! Oberwało się także części polskich graczy, który zgłaszają, że ich wersja gry nie pozwala zainstalować jej w języku polskim (chociaż gra została spolonizowana). Mały przykład działania gry w wersji pc-towej, możecie zobaczyć poniżej:

Pięknie, prawda?

Oczekiwania wobec gry były ogromne. W końcu do prac nad Batmanem powróciło studio rocksteady, które było odpowiedzialne za pierwsze dwie, świetnie przyjęte części przygód człowieka-nietoperza. Jednak teraz okazało się, że przygotowanie wersji pc-towej Arkham Knight rocksteady zleciło zewnętrznej firmie, Iron Galaxy Studios, która była odpowiedzialna m.in. za… słabo przyjętego Batman: Arkham Origins! Zresztą już w przypadku tej gry wiele osób skarżyło się na problemy z jej poprawnym działaniem, jak widać, teraz wszystko wróciło w zdwojonej postaci. W tej chwili na platformie Steam Batman Arkham Knight ma ponad 9000 tysięcy recenzji, z czego ledwie 30% jest pozytywnych.

Wycofanie ze sprzedaży gry AAA jest wydarzeniem bezprecedensowym. Twórcy gry ogłosili na oficjalnym forum, że gra powróci do dystrybucji, gdy wszystkie problemy zostaną rozwiązane. Dodatkowo, każdy kto zakupił ją na Steamie, może zwrócić grę i odzyskać wydane pieniądze. W innym przypadku pozostaje czekać na wydanie patchy, które pozwolą normalnie grać…

batman arkham knight

Gracze na steam nie pozostawiają złudzeń co do opinii o nowej części Batmana

Wpadka z Batman Arkham Knight to druga taka historia ostatnimi czasy, która dotyczyła gier „wielkich”, tzw. tytułów flagowych. W zeszłym roku podobna fala krytyki spadła na Assassin’s Creed Unity, jednak tam twórcy postanowili na bieżąco łatać wszelkie usterki. Należy się zastanowić, co się stało z rynkiem wydawniczym gier, że wypuszczane są tak bardzo niedopracowane tytuły. Nikt tego nie testuje? Wielcy wydawcy wypuszczają tak naprawdę wersje early access, licząc na „darmowe” testy ze strony graczy? Ciekawe czy historia Batman Arkham Knight nie odbije się na zaufaniu graczu w przypadku zakupów gier w ofertach przedpremierowych. Nadszarpnięte zostało także zaufanie mediów, szczególnie tych, które recenzowały przedpremierowo wersję gry na PC i wystawiały jej wysokie noty…

Pewne zmiany w podejściu wydawców do graczy są potrzebne już od jakiegoś czasu, może to wydarzenie pozwoli w końcu wprowadzić jakieś zmiany?

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: