Borys Lankosz robi nowy film. Nie obędzie się bez kontrowersji

Borys Lankosz na planie filmu Rewers

Borys Lankosz  to jeden z najciekawszych i najzdolniejszych polskich reżyserów. W tym roku do kin trafił jego film Ziarno Prawdy, oparty na kryminale Uwikłania Zygmunta Miłoszewskiego, a wcześniej zdobył mój dozgonny szacunek brawurowym Rewersem. To chyba jeden z nielicznych przypadków w polskim kinie reżysera, który wie jak robić współczesny kryminały i „czuje” ten temat. Najnowszy film Lankosza to też kino gatunkowe, też dostarczy nam wiele emocji, ale nie będzie to kryminał. Reżyser planuje stworzyć film biograficzny o Wojciechu Jaruzelskim.

Zobacz też: Sen o Niemenie – recenzja filmu Sen o Warszawie

Trzeba przyznać, że to odważna decyzja, bo postać i działania tego polskiego wojskowego i działacza reżimu komunistycznego daleka jest od jednoznacznej oceny. To jednak dobry materiał dla Borysa Lankosza, bo ten udowodnił już, że nie boi się kontrowersyjnych tematów i daleko mu od przedstawiania świata w czerni i kolorze.

Wojciech Jaruzelski

Film ma skupić się na dwóch okresach życia generała: jego wczesnej młodości oraz latach 80-tych. Same te dwa szczegóły dają nam sygnał, że film nie będzie dla wielu z nas łatwy w odbiorze. Twórcy zapowiadają, że nie będą w żaden sposób oceniać czy zagłębiać motywów i poglądów politycznych Jaruzelskiego, a jedynie skupić się na ciekawym i trudnym do jednoznacznej oceny życiorysie.

Nie znana jest jeszcze ani obsada ani przybliżona nawet data ukończenia filmu. Wiadomo jedynie, że być może jednym z konsultantów filmu może zostać córka Wojciecha Jaruzelskiego.

Przypomnę też, że w 2016 roku do kin wejdzie inny, film podejmujący bardzo kontrowersyjny temat – Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Wygląda na to, że w przyszłym roku dużo będziemy rozmawiać o rodzimym kinie w kontekście historycznym. Oby tylko filmy nie zawiodły.

źródło

zdjęcie,drugie via Wikimedia Commons.

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: