Brutalny mord w małym miasteczku. Witamy w Broadchurch

broadchurch logo

Nie jestem wielkim fanem seriali kryminalnych. Większość z nich niestety obraża inteligencję widza i jest wtórna do bólu. Jednak Broadchurch, choć może nie odkrywa Ameryki, potrafi wessać na długie godziny. Nie znajdziecie tutaj wybuchów, akcji goniącej akcję, ani dramatycznych zwrotów akcji. Znajdziecie tutaj brutalny mord w spokojnej miejscowości oraz kryminalną zagadkę, której rozwiązanie niczego właściwie nie zmieni.

Broadchurch to serial wyprodukowany przez BBC America, w którym główną rolę otrzymał, znany chociażby z Doctora Who, David Tennant. Gra w nim ciężko chorego, właściwie umierającego policjanta, który przenosi się do niewielkiej miejscowości, po tym jak „skopał” dochodzenie w sprawie zniknięcia dwóch dziewczynek. Nie dane jest mu jednak spokojne obrastanie tłuszczem, gdyż w Boardchurch, gdzie trafił, właśnie znaleziono na plaży ciało małego chłopca, a przeszłość coraz głośniej puka do jego drzwi.

Nie brzmi wam to nieco znajomo? Po obejrzeniu pierwszych kilku odcinków na myśl przyszła mi znana produkcja: The Killing, tylko, że przeniesiona na wieś. I rzeczywiście, coś w tym jest. Zarówno główny bohater, jak i jego partnerka nie są nadludźmi, bohaterami w mundurach, ale normalnymi ludźmi stojącymi przed wieloma wyborami, popełniającymi błędy i starającymi się odkryć zagadkę śmierci małego chłopca.

broadchurch

Również fabuła tego serialu swoim klimatem przywodzi na myśl The Killing czy Wallandera. Akcja toczy się wolno i sennie, kolejne tropy wiodą donikąd, co tylko potęguje frustrację głównych postaci oraz ich otoczenia. To, co jednak różni te seriale, to skupienie się reżysera nie tylko na dwójce policjantów i ich dochodzeniu. Chris Chibnall, twórca serialu, stara się przykuć uwagę widza również, a może przede wszystkim, do tego, jak śmierć chłopca i dochodzenie wpływają na społeczność małej miejscowości. Obrazuje nader zręcznie dramat rodziny ofiary, ale również pokazuje zachowanie ich sąsiadów, kolegów, całej społeczności oraz ich reakcję na nadzwyczajną sytuację. Broadchurch to wielowątkowa opowieść, dzięki czemu przykuwa naszą uwagę. Kawałek po kawałku wyłania się obrazek, który w pewnym momencie okazuje się tylko kolejnym puzzlem.

Sama zagadka kryminalna nie jest może niezwykle wciągająca, ale twórcy postarali się, byśmy do samego końca mieli problem z domyśleniem się, kto jest winny. Niestety, wiele aspektów prowadzącego dochodzenia nie trzyma się kupy, a ciąg przyczynowo-skutkowy wcale jasno nie prowadzi do oczekiwanego rezultatu. W tym momencie twórcy grają nieco z nami w głupiego Jasia. Nie domyślamy się sprawcy, bo właściwie dowody w żaden niemal sposób na niego nie wskazują. Ale poprzestańmy na tym.

 

Warto jednak wspomnieć, że właściwie same wykrycie sprawcy nie kończy wątku fabularnego serialu. Szczęśliwie twórcy Boardchurch poszli po rozum do głowy i nie popełnili błędu z The Killing, gdzie jedna sprawa ciągnęła się przez kilka sezonów, aż do znudzenia. Choć wydawać by się mogło, że osoba mordercy/morderczyni jest najważniejszym wątkiem tego serialu, to w rzeczywistości tak nie jest, dzięki czemu Boardchurch nie nudzi.

Jeżeli więc szukacie serialu z ciekawą historią, ocierającego się o kryminał i dramat, do tego umiejscowionego w malowniczej, angielskiej miejscowości, to Broadchurch jest jak znalazł. Wciągająca, nieśpiesznie prowadzona fabuła, bardzo dobra rola Davida Tennanta, dużo dbałość o detale i klimat. Nie jest to serial odkrywczy. Nie jest to serial wgniatający w fotel. Jest to jednak serial, który warto zobaczyć. Szczególnie polecam go fanom gatunku oraz miłośnikom brytyjskiego kina.

Obecnie wyemitowano 2 sezony Broadchurch. Już wiadomo, że będzie trzeci.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również:

  • fan

    Brzmi ciekawie… Choć nie wiem, czy obecne seriale o tej tematyce są w stanie konkurować klimatem z niezapomnianym Miasteczkiem Twin Peaks.. ?