Brytyjscy naukowcy stworzyli toi-toja, który będzie produkował prąd

Prąd z tojtoja

Co można zrobić z genialnym wynalazkiem? Chyba bardzo wiele ciekawych rzeczy, ale nikomu raczej nie przyszło do głowy by … oddać na niego mocz. Jednak naukowcom z University of the West of England z Brystolu będzie chyba bardzo miło gdy jak największa ilość osób „załatwi” się w ich wynalazku. Stworzyli bowiem model przenośnej toalety, która jest w stanie produkować energię elektryczną z uryny.

Oczywiście, taka toaleta nie przyda się specjalnie w bogatej Anglii. Została jednak stworzona specjalnie po to, by móc nieco ułatwić życie mieszkańcom obozów tymczasowych dla uchodźców. Jak się domyślacie, nie są to specjalnie ciekawe ani bezpieczne miejsca. Naukowcy z Brystolu wpadli więc na pomysł by stworzyć toalety, które same zaopatrzyłaby się w prąd i oświetlały ubikacje. To z pozoru błahy problem, ale działające w nocy światło zwiększa bezpieczeństwo i komfort, szczególnie kobiet przebywających w obozach. Dla wielu z nich wyjście nocą poza swój namiot jest niezwykle niebezpieczne. Dobrze oświetlone miejsce może więc zagwarantować im większy komfort, nie tylko psychiczny. Testowe toalety stanęły na razie w miasteczku akademickim w Brystolu.

Jak powstaje w nich prąd? Wszystko dzięki chemii, a dokładnie mikrobom, które wykorzystują urynę do tworzenie energii elektryczną. To rozwiązanie może być tańsze niż np. panele słoneczne, a w ten sposób można pozyskiwać energię przez całą dobę. Koszt jednej takiej toalety to około 600 funtów. Jeśli urządzenia przejdą wszystkie testy w Anglii, będą mogły stać się stałym wyposażeniem wielu obozów uchodźców w Afryce i Bliskim Wchodzie.

Źródło

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: