Citizenfour – oskarowy film o Snowdenie do obejrzenia w sieci za darmo!

Citizen Four online PL

Edward Snowden to jedna z ciekawszych postaci ostatnich lat, szczególnie dla tych, którzy interesują się chociaż trochę prywatnością w sieci. To były pracownik CIA, który ujawnił wiele interesujących dokumentów dotyczących inwigilacji internautów przez rządową, amerykańską agencję NSA (National Security Agency – Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) i program PRISM. W Stanach Zjednoczonych traktowany jest jako zdrajca, a od maja 2013 roku ukrywa się poza granicami kraju, m.in. w Rosji. Dzięki jego staraniom świat dowiedział się o tym, z jaką łatwością rząd Stanów Zjednoczonych może „dobrać” się do prywatnych zasobów internautów, przy cichej zgodzie największych światowych korporacji takich jak Microsoft, Facebook czy Google.

Zobacz także: PETA chce zmiany zakończenia filmowej wersji Dumbo

Citizenfour to film dokumentalny, w którym Snowden jest jednym z głównych postaci, a obraz od niedawna można całkowicie legalnie obejrzeć w sieci lub pobrać na dysk twardy. Według portalu Zaufana Trzecia Strona film można było udostępnić za darmo dlatego, że posłuży on jako dowód w procesie sądowym, jaki twórcom obrazu wytoczył niedawno Horace Edwards, były amerykański wojskowy. Wygląda więc na to, że przez przypadek przyczynił się on do popularyzacji tej ważnej produkcji.

Niezależnie od intencji wspomnianego żołnierza, film warto obejrzeć. Nie tylko dlatego, że został nagrodzony Oscarem, ale też dlatego, że to ważny głos w sprawie naszej prywatności. Bez względu na wasze odczucia w stosunku do Snowdena, polecam film ten zobaczyć. Oto źródła za pomocą których można go obejrzeć lub pobrać.

Pobieranie:

Do obejrzenia w sieci:

Źródło

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: