Czy nareszcie doczekamy się Akiry w wersji kinowej? Jest na to szansa

Akira movie image

O tym, że kultowa manga i anime Akira ma trafić do kin w formie filmu fabularnego słychać niemal od 6 lat. To właśnie wtedy Warner Bros. Pictures nabyło prawa do ekranizacji tego obrazu i od tamtej pory fani Akiry czekają. Czy w końcu się doczekają?

Zobacz też: Top 5 nowych seriali science-fiction w 2015

Według ostatnich informacji temat Akiry ponownie wrócił na tapetę w Warner Bros. Pictures. Za napisanie scenariusza do tego filmu podobno odpowiedzialny ma być Marco J. Ramirez, znany z Sons of Anarchy, który również pracuje przy realizacji drugiego sezonu Daredevila dla Netflixa. Na razie jednak trudno powiedzieć, czy i kiedy powstanie kinowa wersja Akiry.

Akira coś nie ma szczęścia do Hollywood. Od momentu nabycia praw do ekranizacji nad tym kultowym tytułem pracowało już wielu scenarzystów, wybierano wielu aktorów, a chęć realizacji wyrażał niejeden reżyser. Mimo to do dziś nie udało się wyprodukować kinowej wersji Akiry. Dla przykładu, przed Marco J. Ramirezem za scenariusz odpowiedzialny miał być Dante Harper (Edge of Tomorrow). Wcześniej rozważano podzielenie Akiry na dwa filmy, które by odpowiadały trzem pierwszym i trzem ostatnim tomom mangi. W 2012 roku była duża szansa na ostateczne wybranie obsady filmu, do której należeć mieli: Garrett Hedlund, Kristen Stewart, Ken Watanabe i Helena Bonham Carter. Jak widać los jest mało łaskawy dla Akiry.

akira 2

Szczerze powiedziawszy, to trochę się obawiam, jak będzie wyglądać amerykańska wersja tej niezwykłej mangi i anime. Akira to nader przejmujący, surrealistyczny, cyberpunkowy obraz osadzony mocno w stylistyce lat 80, który ma niesamowity klimat. Trudno mi sobie wyobrazić obsadę lub scenariusz, który byłby w stanie oddać ten klimat. Oczywiście, film będzie raczej wariacją na temat, niż wierną kopią pierwowzoru, ale jak widać po latach przygotowań, jego wyprodukowanie nie jest wcale proste. I może lepiej będzie, jeżeli Akira nigdy nie powstanie w Hollywood?

Jeżeli nie mieliście nigdy okazji czytać lub oglądać Akiry, to gorąco wam polecam ten tytuł.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: