Disney zapowiedział ofensywę wydawniczą związaną ze światem Gwiezdnych Wojen

W oczekiwaniu na premierę nowej części Gwiezdnych Wojen w grudniu 2015 roku Disney ujawnia kolejne informacje dotyczące najsławniejszej kosmicznej sagi. Tym razem chodzi o wydawnictwa związane ze słowem pisanym.

Na razie wiemy, że nowa cześć Star Wars o podtytule The Force Awakes będzie umiejscowiona historycznie 30 lat po wydarzeniach, które widzieliśmy w Powrocie Jedi. Disney postanowił zagospodarować tę przestrzeń i pokazać, co się w tym czasie działo z Luke’em Skywalkerem, Hanem Solo czy księżniczką Leią. A zrobi to przez wydanie nowej serii książek Star Wars.

Jak pamiętamy, niedługo po zakupieniu przez Disneya praw do ekranizacji kolejnej trylogii Gwiezdnych Wojen (a w zasadzie wykupieniu całego LucasFilm) postanowiono „skasować” cały dotychczasowy świat Expanded Universe. W jego skład wchodziły przede wszystkim liczne książki opowiadające historie związane ze światem Star Wars. Disney postanowił nadać im nazwę Star Wars Legends i samemu stworzyć nową wersję rozszerzonego uniwersum, która będzie zgodna z nadchodzącą nową trylogią.

Dotychczasowy Expanded Universe Gwiezdnych Wojen zyskał status legend

Dotychczasowy Expanded Universe Gwiezdnych Wojen zyskał status legendy

Ten projekt wydawniczy ma się nazywać Journey to Star Wars: The Force Awakens i będzie obejmować około 20 pozycji – zarówno książek, komiksów, jak i innych form pisanych. Twórcy zapowiadają, że nowe wydawnictwa będą przepełnione Easter eggami, czyli nawiązaniami do nadchodzących filmów. Na chwilę obecną nie ujawniono żadnych informacji na temat toku wydawniczego i jakichkolwiek dat dotyczących pojawienia się pierwszych publikacji.

Jak widać, ofensywa Disneya odnośnie świata Gwiezdnych Wojen nie ustaje. Do tej pory wiemy o filmowej trylogii, która będzie wydawana co dwa lata, a w latach „przestępnych” zostanie uzupełniona spin offami.  Do tego należy dodać serial telewizyjny Star Wars Rebels oraz niektóre zapowiedziane już wydawnictwa książkowe (A New Dawn) i komiksowe (Skywalker Strikes). Zapewne kwestią czasu jest ogłoszenie jeszcze serii gier komputerowych.

Premiera Star Wars: The Force Awakens została zapowiedziana na 18 grudnia tego roku.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: