Dziś mija 10 lat od przesłania pierwszego wideo na YouTube

Pierwsze wideo na YouTube

Najpopularniejszy serwis wideo obchodzi dziś 10 rocznicę opublikowania pierwszego wideo na swoich serwerach. Dokładnie 23 kwietnia 2005 roku, użytkownik jawed, jeden z twórców serwisu, wstawił na YouTube niezbyt interesujący film pod tytułem „Me at the zoo”. Zgodnie z opisem przedstawiał autora stojącego w ZOO na tle … słoni. Przez 10 lat film został wyświetlony ponad 19 milionów razy i chociaż liczba ta na pewno robi wrażenie, to do prawdziwych rekordów jeszcze mu daleko.

Zobacz też: Król Mark Zuckerberg I, władca social media. Oto jego dominia

 

Domena YouTube.com została aktywowana w walentynki 2005 roku, ale wtedy serwis nie był jeszcze widoczny dla internautów. Pierwsza publiczna wersja strony trafiła do sieci w maju 2005 roku, a w grudniu tego samego roku YouTube.com oficjalnie wyszedł z wersji beta. Potem poszło już z górki, a serwis szybko zdobywał popularność i wkrótce stał się jedną z najpopularniejszych witryn internetowych na całym świecie. W 2006 roku społeczność YouTube, wraz z użytkownikami Myspace.com oraz Wikipedii, otrzymała tytuł „Człowieka Roku” od tygodnika Time. Był to pierwszy przypadek w historii tej znanej gazety, że tak znaczący tytuł otrzymała cała społeczność jakiejś sieci społecznościowej.

Najpopularniejszym filmem jaki kiedykolwiek opublikowany został na serwerach YouTube został teledysk Gangnam Style w wykonaniu południowokoreańskiego rapera PSY. Obejrzało go ponad 2 miliardy razy! To świetny dowód na to, że sukces na tym portalu może osiągnąć każdy, bez względu na to skąd pochodzi i, niestety, jakiej jakości treści prezentuje. Dziś trudno sobie wyobrazić internet bez YouTube. To doskonałe miejsce by posłuchać muzyki, obejrzeć legalnie filmowego klasyka lub spędzać niezliczone godziny oglądając słodkie kotki. Ciekawe jak serwis wyglądał będzie za kolejne 10 lat. Wszystko wskazuje na to, że w dużej mierze zastąpi nam zarówno radio jak i telewizję. Stare media mają się czego bać!

 

 

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: