Facebook w końcu stara się poprawić swój news feed

Nowa funkcja w Facebooku na iOS-a

Wyświetlanie aktualności przez Facebooka to naprawdę jeden z najsłabszych punktów całego serwisu, a w szczególności jego aplikacji mobilnych. Wygląda to czasem jakby program robił użytkownikom na złość, samoczynnie zmieniając np. preferencje wyświetlania i pokazując nam najpopularniejsze informacje, zamiast tych najnowszych. W efekcie aplikacja Facebooka wyświetla te same treści za każdym razem gdy spojrzymy na news feeda, tylko dlatego, że mają one dużo interakcji. Użytkownicy tracą w ten sposób aktualizacje i posty od swoich najbliższych znajomych, a przecież nie o to tutaj chodzi. Teraz Facebook dodał do aplikacji na iOS-a małe narzędzie, które pomoże w łatwy sposób nadać priorytety użytkowników, których treści chcemy oglądać.

Zobacz też: Brazylijczycy stworzyli chrześcijańskiego Facebooka – Facegloria. Ale Polacy i tak byli pierwsi!

Opcja pojawiła się w ustawieniach aplikacji Facebook na iOS-a, ale w najbliższych tygodniach pojawi się też na Androidzie. Działanie i zasady funkcji są banalnie proste – wystarczy oznaczyć znajomych „gwiazdką”, a ich treści będą pokazywały się w naszej aplikacji częściej. Opcja ta działać będzie także w przypadku profili firmowych czy zwykłych fanpage’y. Oto film demonstrujący nową funkcję aplikacji:

Za pomocą tego narzędzia będzie można także w łatwy sposób „odlajkować” znajomość, lub ją przywrócić.

Funkcja ta bardzo mi się podoba, ale mam jedną wątpliwość. Większość użytkowników nie pozna tej funkcji lub nie zada sobie wystarczająco trudu by samemu konfigurować sobie własny feed aktualności. W praktyce oznacza to, że wiele osób wciąż będzie narzekać na aktualności które są im wyświetlane. Zamiast więc oferować taką funkcjonalność, Facebook powinien ulepszyć systemem priorytetyzacji treści. W przeciwnym wypadku nowa opcja w żaden sposób nie zmieni tego, że użytkownicy są wkurzeni na wyświetlane w aplikacji nowości.

Źródło

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: