Firefox blokuje wtyczki Flash – dlaczego to dobra wiadomość?

Flash

Od wczoraj przeglądarka Firefox domyślnie blokuje wszystkie wersje wtyczek Flash. Oznacza to, że niektóre z waszych ulubionych witryn mogą nie działać częściowo lub w całości. Skąd ten radykalny krok? Wszystko to dla naszego bezpieczeństwa.

Zobacz też: Facebook w końcu stara się poprawić swój news feed

Bezpośrednią winę ponosi za to firma Adobe, czyli twórca technologi Flash. Jest ona używana na wielu stronach internetowych, które wykorzystują różnego rodzaju animacje. Przez wiele lat Flash był standardem, wykorzystywanym przez wielu twórców witryn, ale od dłuższego czasu wszystkie dodatki oparte o ten standard sprawiają wiele problemów. Głównie ze względu na to, że narażają użytkowników na wiele niebezpieczeństw. Flash jest bardzo podatny na ataki hakerskie, a błędy w jego zabezpieczeniach stanowią duże zagrożenie dla jego użytkowników. Ponieważ problemy te powtarzają się cyklicznie, kilka razy do roku, szefowie Firefox postanowili całkowicie zablokować wtyczki korzystające z tej technologii. Zablokowali oni jej najnowszą wersję, aż do czasu gdy Adobe „załata” i poprawi wszystkie błędy.

Flash blokowany w Firefox

Jeśli jesteście użytkownikami Firefoxa może to wpłynąć na komfort korzystania z przeglądarki. Pewnie spory procent stron, które odwiedzacie może stać się bezużyteczne, ale to naprawdę powinno wpłynąć na zwiększenie poziomu waszego bezpieczeństwa. To także bardzo ważny sygnał dla twórców stron, że już czas przenieść się na popularną alternatywę dla Flasha – technologię HTML5. To właśnie z niej od stycznia tego roku korzysta chociażby YouTube. Wpłynęło to nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa, ale i zmniejszyło awaryjność tego wideo portalu.

Wniosek jest więc jeden – zablokowanie Flasha może być dla niektórych dosyć bolesne, ale najwyższy czas by powiedzieć przestarzałej i wiecznie dziurawej technologii „do widzenia”. Zmiany są jak najbardziej konieczne i na pewno warto przyspieszyć proces odstawiania technologii od Adobe do lamusa.

Jeśli chcecie, Flasha wciąż można uruchomić w Firefox, należy to jednak zrobić ręcznie. Jeśli nie jesteście pewni czy macie najnowszą wersję Flash, możecie to zrobić na oficjalnej stronie przeglądarki, tutaj. Oczywiście, link musicie odwiedzić za pomocą Firefox.

Źródło

główna grafika

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: