Flash Gordon powróci na kinowe ekrany?

flash gordon 2

Pamiętacie szaloną filmową adaptację komiksu Flash Gordon z 1980 roku? Pojawiły się informacje, że szykowany jest sequel tego jedynego w swoim rodzaju filmu science-fiction.

Flash Gordon, brytyjski film z 1980 roku, obecnie otoczony jest kultem. Ten kampowy w każdym elemencie obraz starał się wiernie oddawać specyfikę komiksu. Opowiadał on historię tytułowego Flasha Gordona, futbolisty, który wyrusza w kosmos na planetę Mongo, by tam z przyjaciółmi powstrzymać miejscowego tyrana Minga i tym samym zażegnać niebezpieczeństwo, które grozi Ziemi. Urozmaicony ścieżką dźwiękową stworzoną przez zespół Queen, film ten spotkał się z dość negatywnymi reakcjami krytyków. Jednak z drugiej strony szybko zyskał bastion fanów, których zauroczyła jego kampowość.

flash gordon 2

Estetyka Flasha Gordona była jedyna w swoim rodzaju

Teraz, 35 lat po premierze, na jaw wyszły informacje, że istnieje prawdopodobieństwo przywrócenia na ekrany kinowe Flasha Gordona. Odtwórca głównej roli w filmie z 198o roku, Sam J. Jones, w jednym z wywiadów przyznał, że Fox Studios nabyło prawa do Flasha Gordona i zleciło tworzenie scenariusza. Sam aktor przyznał, że nic więcej na temat projektu nie jest wiadomo, ale ma tylko nadzieję, że będzie mógł w nim wziąć udział w jakiejkolwiek postaci.

Przyznam, że mam mieszane uczucia co do tej wiadomości. Z jednej strony chętnie ponownie zobaczyłbym Flasha Gordona na kinowym ekranie, z drugiej wątpię, czy w dzisiejszych czasach producenci odważyliby się na przyjęcie podobnej jak w oryginale kampowej stylistyki, która nadała jedyny w swoim rodzaju rys tej historii. Nie napawa mnie także optymizmem niedawny nieudany remake Conana Barbarzyńcy, którego pierwotna wersja z lat 80. była moim zdaniem dość bliska duchowo i stylistycznie koncepcji Flasha Gordona. Z niecierpliwością będę czekać na kolejne wiadomości odnośnie tworzenia sequela.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: