Gog Galaxy Beta już jest! Czy będzie godnym konkurentem dla Steam?

gog galaxy

Jeżeli lubicie nieco starsze gry, klasyczne tytuły które do dziś zapewniają masę dobrej rozrywki, to zapewne kojarzycie serwis Gog.com. Stworzony przez Polaków Gog.com oferuje setki gier na różne platformy w rozsądnych cenach, a jego największą zaletą jest to, że są to gry wolne od DRM. Teraz twórcy Gog.com wystartowali z zupełnie nową ofertą, która ma stanowić konkurencję dla Steam.

Zobacz też: Remake’owanie gier komputerowych

Gog Galaxy to nowa usługa, która w tym momencie jest jeszcze w wersji Beta. Ma ona łączyć najlepsze elementy z Gog.com oraz Steam i tym podobnych platform. Gog Galaxy będzie więc pozwalać na autoamtyczne aktualizacje, kontakt ze znajomymi czy tworzenie społeczności i rankingów graczy. Galaxy ma także umożliwiać granie w trybie multiplayer z osobami, które swoje kopie gier zakupiły u konkurencji. Jednak usługę tę od Steam i tym podobnych ma odróżniać daleko idąca dobrowolność. Nie ma przymusu być online, nie ma przymusu automatycznych aktualizacji. Co więcej, każdy gracz może pobrać wolną od DRM kopię zakupionej gry na swój dysk.

 

Obecnie w ofercie jest około 1000 gier, głównie starszych tytułów. Jednak Galaxy ma również oferować znane tytuły, a zacznie oczywiście od Wiedźmina 3.

Gog Galaxy miał wystartować już w zeszłym roku, jednak premiera platformy przeciągnęła się aż do teraz. Na szczęście twórcom Gog.com udało się w końcu dopiąć swego. Niestety, mimo że platforma jest już dostępna, to wciąż trzeba poprosić o zaproszenie przez e-mail.

galaxy

Czy Galaxy stanie się realną konkurencją dla Steam? Trudno powiedzieć. Wszystko będzie zależało od oferty, wokół której będzie trzeba zbudować społeczność graczy. Jednak same założenia platformy wydają się być niezwykle atrakcyjne. W przeciwieństwie do konkurencji, Galaxy ma oferować znacznie większą swobodę w zarządzaniu swoimi zakupami i dawać większą kontrolę graczom nad ich kolekcjami. Pytanie tylko, czy tak duża swoboda nie będzie stanowiła problemu w pozyskiwaniu głośnych tytułów. Z jeden strony swoboda może przyciągnąć użytkowników, ale odstraszyć wydawców, a brak wydawców oznacza brak gier i brak użytkowników. Twórców Galaxy czeka sporo pracy nad udowodnieniem wydawcom, że ten model ma sens i przyniesie im zyski. Ja zaś będę trzymał kciuki za Galaxy, czyli Gog.com na sterydach.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: