Google pracuje nad systemem Android na urządzenia do wirtualnej rzeczywistości?

android vr

Plotki zza oceanu donoszą, że Google rozpoczął prace nad nową wersją systemu Android, który ma być wykorzystywany przez urządzenia przeznaczone do odtwarzania wirtualnej rzeczywistości.

Ostatnio zakończone World Mobile Congress w Barcelonie i Game Developers Conference pokazały, że najwięksi producenci technologiczni coraz bardziej odważnie chcą wchodzić w rynek urządzeń służących do wyświetlania wirtualnej rzeczywistości (Vive od HTC i Valve, wykupiony w zeszłym roku Oculus Rift przez Facebooka, Samsung Gear VR, Sony Morpheus, Hololens Microsoftu).

Jak donoszą „anonimowi” pracownicy Google’a, firma ta postanowiła przerzucić część swoich deweloperskich sił do nowego projektu. Według informatorów ma to być nowa wersja systemu Android, która miałaby obsługiwać urządzenia VR (virtual reality). System, podobnie jak jego „bracia” z urządzeń mobilnych, miałby być w pełni dostępny dla potencjalnych deweloperów. Na razie wiemy tylko tyle, a sam Google postanowił nie komentować wyjawionych rewelacji.

W obecnej sytuacji, gdy wszyscy potentaci technologiczni coraz odważniej stawiają na wirtualną rzeczywistość, ewentualna decyzja Google’a o tworzeniu nowej wersji systemu nie może dziwić. Gigant z Mountain View, jeśli nie chce pozostać w tyle w dziedzinie VR, musi podjąć jakieś kroki. Jedynym ich dokonaniem na tym polu do tej pory, był dość zaskakujący projekt Google Cardboard, który pozwalał samemu z ogólnie dostępnych materiałów „zbudować” swój zestaw VR. Czy skupienie się tylko na systemie obsługującym wirtualną rzeczywistość okaże się dobrym wyborem? Przekonamy się o tym w niedalekiej przyszłości, gdy ujawnione informacje zostaną ewentualnie potwierdzone.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: