Gramy! Najciekawsze premiery gier w czerwcu

Batman-Arkham-Knight

Przed nami czerwiec, czyli początek „sezonu ogórkowego” w branży gier komputerowych. Praktycznie wszystkie najważniejsze tytuły pierwszego półrocza 2015 są już dostępne dla graczy. Dying Light, Battlefield: Hardline, Mortal Kombat X, Grand Theft Auto V czy Wiedźmin 3: Dziki Gon zdążyły rozpalić już emocje na całym świecie. Jednak w czerwcu możemy spodziewać się jeszcze jednej, bardzo wyczekiwanej gry z półki AAA, która dla części osób będzie najważniejszą premierą roku. Powraca Batman: Arkham Knight autorstwa studia rocksteady, a oprócz tego przed nami wejście do dystrybucji kontrowersyjnego, polskiego Hatred, oficjalna premiera Heroes of the Storm, czyli wejście Blizzarda w świat gier Moba, oraz coś dla całej rodziny – nowa gra z serii Lego, która tym razem zanurzy się w świat Jurassic Park.

Gra miesiąca: Batman: Arkham Knight (23.06 – Windows, PS4, Xbox One)

Zaczynamy od najważniejszej premiery czerwca oraz jednej z bardziej wyczekiwanych gier tego roku. Seria Batman tworzona przez studio rocksteady (dlatego nie liczymy średnio udanego Arkham Origins, z którym rocksteady nie miało nic wspólnego) zdążyła sobie zaskarbić miłość milionów graczy na całym świecie. Jeden z najbardziej lubianych komiksowych bohaterów wraca, by ponownie zaprowadzić porządek w Gotham i przeciwstawić się tytułowemu rycerzowi Arkham. Gra będzie rozwijać wypracowane dotąd mechaniki i zwiększy obszar zabawy, pozwalając tym samym jeździć po mieście także Batmobilem. Jestem szczególnie zaintrygowany warstwą fabularną tej części i czy będzie ona w stanie tak zaciekawić, jak dwa poprzednie tytuły. Tym bardziej, jeśli sobie przypomnimy, jak zakończyła się poprzednia część… (ci, co lubią spoilery, a nie grali w Batman: Arkham City, mogą zajrzeć do jednego z naszych artykułów – Najciekawsze i najbardziej zaskakujące zakończenia gier komputerowych – w którym przyglądamy się także drugiej części Batmana). Każda z poprzednich gier o Batmanie, w której palce maczali panowie z rocksteady, była klasą sama w sobie. Mam nadzieję, że będzie podobnie i tym razem, a jak pokazuje dopiero co zaprezentowany film oficjalnego gameplayu z gry, to ciężko mieć inne oczekiwania. Jak dla mnie 100% must have!

 

Hatred (1.06 – Windows)

Chociaż Hatred nie jest może jakimś szczególnie wyczekiwanym tytułem, ale rozgłos, jakim (nie) cieszyła się ta polska produkcja w czasie jej powstawania, sprawiła, że wiele osób pewnie z chęcią sprawdzi, czy był sens podnosić larum w sprawie tej gry. Dla przypomnienia, dla tych, co zapomnieli, lub nie wiedzą, o co chodzi. W zeszłym roku twórcy gry wypuścili kontrowersyjny zwiastun, który pokazywał niezwykle brutalne oblicze ich tytułu. Hatred zapowiada się na grę, której głównym celem jest bezmyślne mordowanie i niszczenie otaczającego nas świata. Temat ten co jakiś czas powraca w grach komputerowych (pamiętacie Postala albo Manhunt?), wzbudzając większe zainteresowanie mediów, ale wraz z premierą najczęściej szybciutko znikają w odmętach elektronicznej rozrywki. Jak widać twórcy Hatred do końca postawili sobie za cel kontrowersje, skoro za dzień oficjalnej premiery wybrali Dzień Dziecka… Aczkolwiek osoby, które zdecydowały się na zamówienie przedpremierowe, otrzymają grę już dzisiaj, czyli 29 maja. Dodatkowo z jej sprzedaży wycofała się platforma gog.com. No nic, trzeba mieć tylko nadzieję, że gra jednak czymś się obroni, a nie zostanie zapamiętana tylko z powodu aury skandalu, jaki wywołała. Przekonamy się o tym już niedługo.

 

Heroes of the Storm (2.06 – Windows, OS X)

Wiedz, że jak Blizzard wydaje grę, to znaczy, że coś się dzieje. Już 2 czerwca swoją oficjalną premierę i wyjście z fazy beta-testów zaliczy najnowszy produkt twórców Diablo, Warcrafta i StarcraftaHeroes of the Storm. Nowy tytuł amerykańskich deweloperów porównywany jest do gier typu MOBA (ang. Multiplayer online battle arena), których ekspansję i rozkwit popularności obserwujemy od kilku lat (szczególnie w e-sporcie). Produkty Blizzarda zawsze charakteryzowały się dopracowaniem i wysoką jakością, czy z Heroes of the Storm będzie podobnie? Czy tytuły już tak zagnieżdżone w pamięci graczy, jak League of Legends czy Dota, mogą obawiać się nowego konkurenta? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Mieszanka postaci z uniwersów gier Blizzarda może być ciekawym kąskiem. Opinie graczy są dość ostrożne i stonowane, jednak z drugiej strony Blizzard nie wydaje bubli, dlatego jestem niezwykle ciekaw końcowego efektu.

 

Lego Jurassic World (12.06 – Windows, PS3, PS4, XBox 360, Xbox One, PSVita, WiiU, 3DS)

Na koniec coś dla młodszych graczy lub dla całej rodziny. Już dwunastego czerwca na rynek wejdzie nowa gra z serii Lego, w której zawitamy do świata Jurassic Park. Trzeba przyznać, że twórcy klockowych gier nie mają litości i wciąż zasypują rynek kolejnymi produkcjami opartymi na wykupionych wcześniej licencjach. Spójrzmy w przeszłość, licząc od 2005 roku, gdy pojawiło się Lego Star Wars, to będzie już 20 tytuł Lego, którego akcja będzie oparta na świecie filmowym, komiksowym lub książkowym. Jak widać, pomimo kolejnych premier, komputerowe Lego dalej bawią kolejne pokolenie graczy. Mechanika i zasady gry praktycznie się nie zmieniły na przestrzeni tych 10 lat. Jednak jej prostota, naprawdę ładne wykonanie poszczególnych gier oraz specyficzny humor potrafią przyciągnąć do ekranu komputera lub konsoli przede wszystkim młodszych graczy, ale także i tych bardziej doświadczonych. Przecież każdy czasem potrzebuje jakiejś odskoczni od poważniejszych zajęć, a komputerowe klocki Lego dostarczą je w błyskawicznym tempie. Przyznam, że ja też się pewnie skuszę i przyjrzę się bliżej „nowym klockom”.

 

 

 

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: