Gry w trybie coop – część 1. Zabawa na jednym komputerze

portal 2 coop, gry coop, tryb coop, tryb kooperacyjny

Granie jest fajne – czy to samemu, czy z kimś po sieci. Jednak najwięcej emocji dostarcza granie z kimś, kto siedzi obok. Dziś przedstawimy gry z trybem kooperacji, które możecie przejść z kimś, grając na jednym komputerze.

Tego typu gry świetnie się sprawdzają, gdy mamy ochotę zagrać z kumplem, który nas odwiedził, spędzić czas wspólnie z naszymi pociechami lub zaprosić do zabawy naszą partnerkę.

Na początku muszę zaznaczyć najważniejszą rzecz. W poniższym zestawieniu interesują nas tylko gry, które mają tryb kampanii dla dwóch graczy, którą można rozegrać przy jednym komputerze (bez potrzeby bawienia się w modowanie). Dlatego w tym zestawieniu nie znajdą się tytuły „pojedynkowe” (pod tym pojęciem rozumiem gry sportowe i wyścigowe – FIFA, NBA, DIRT 3 – czy bijatyki – Mortal Kombat, Ultra Street Fighter IV). Zaczynamy!

Rayman Legends / Rayman Origins

Rayman to bohater serii gier platformowych o tym samym tytule. Pierwsza część pojawiła się już dwadzieścia lat temu w 1995 roku. Jednak nas interesują dwie ostatnie przygody wesołego stworka wydane na PC w 2011 i 2013 roku – Rayman Origins i Rayman Legends. Obie gry to szalone platformówki, do których przydadzą się zręczne palce i bystre oko, które szybko pozwoli się zorientować w szybkiej rozgrywce. W trakcie zabawy przemierzymy wiele kolorowych krain, które nie raz będą stanowić dla nas niemałe wyzwanie. Warto też zauważyć, że Rayman pozwala zagrać nawet czterem osobom jednocześnie! Duża liczba światów i plansz do odblokowania, wyważony poziom trudności, dobra zabawa gwarantowana!

Portal 2

Teraz coś do poćwiczenia nie tylko zręczności, ale też i szarych komórek. Hitowa druga część gry Portal dostarczyła graczom nowy tryb rozgrywki – wspólną zabawę kooperacyjną w specjalnie przeznaczonych do tego planszach. W grze wcielamy się w roboty testowe i podobnie jak w normalnej fabule mierzymy się z zagadkami przygotowanymi przez GLaDOS. Gra bardzo mocno nastawiona jest na współpracę między graczami. Nie jeden raz przyjdzie wam główkować, jak wykorzystać swoje portale w danej komorze testowej, aby ruszyć rozgrywkę do przodu. A co w tym wszystkim najlepsze, wokół gry powstała duża scena graczy, która stworzyła wiele nowych map do wspólnej zabawy. Portal 2 jest jak najbardziej godny polecenia do wspólnej zabawy!

Trine / Trine 2

Czas na połączenie cech z dwóch powyższych propozycji. Obydwie części Trine to mieszanka platformówki, gry zręcznościowej i gry logicznej. Te zachwycające oprawą graficzną produkcje stworzone przez fińskie studio Frozenbyte pozwalają uczestniczyć w zabawie trzem graczom jednocześnie. W rozgrywce wcielamy się w jednego z trzech bohaterów (Maga, Wojownika i Złodziejkę), którzy wyposażeni są w unikalne zdolności, i próbujemy przejść baśniowe światy najeżone pułapkami i przeciwnikami. Gra wymaga współpracy i pomagania sobie, gdyż w niektórych momentach potrzebne są konkretne umiejętności wybranego bohatera. Świetna pozycja na spędzenie relaksującego wieczoru. Pisałem już, że gra wprawia w osłupienie swoją oprawą audiowizualną? Przekonajcie się o tym sami, tym bardziej, że grę można dostać za naprawdę niewielkie pieniądze.

Gry z serii Lego

Gry ze świata Lego świetnie sprawdzą się w zabawie z młodszymi lub mniej doświadczonymi graczami. Duński producent klocków rozpoczął w 2005 roku wydawanie serii gier platformowo-zręcznościowych opartych na przeróżnych uniwersach (komiksowych i filmowych), w których możemy przechodzić dobrze znane nam fabuły. Do tej pory otrzymaliśmy świat Star Wars (starą i nową trylogię oraz wojny klonów), Batmana, Indianę Jonesa, Harry’ego Pottera, Piratów z Karaibów, Władcę Pierścieni i Hobbita – każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie gry są do siebie bardzo podobne. Polegają one na przechodzeniu dwójką bohaterów poszczególnych plansz, które ściśle związane są z fabułą filmów uniwersum, którego dotyczą (oprócz Batmana). Z jednej strony dobra zabawa w świecie klocków lego, z drugiej odkrywanie, w jaki sposób twórcy odtworzyli dobrze znane nam z kinowego ekranu fabuły. Gry z serii Lego są dość proste i zawierają masę rzeczy do odblokowania i wszelkiego rodzaju „znajdźek”. Spróbujcie zabawić się w swoim ulubionym uniwersum, nie zawiedziecie się.

Lara Croft and the Guardian of Light / Lara Croft The Temple of Osiris

Gry Tomb Raider przechodziły wzloty I upadki. Ostatni reboot serii z 2013 roku (Tomb Raider) okazał się wielkim sukcesem i wyznaczył nowy kierunek rozwoju. Jednak niezależnie od głownej serii tytułów istnieją spin-offy, które wywróciły znaną mechanikę gry do góry nogami. Obydwie dotychczas wydane gry prezentują rozgrywkę w rzucie izometrycznym a sama zabawa jest nastawiona na silną kooperację (w pierwszej części dwóch osób, w drugiej aż do czterech). Gra wymaga od nas niemałej zręczności i czasami stawia przed nami niezbyt trudne zagadki, które musimy rozwiązać w celu poprowadzenia fabuły do przodu. Zabawa dla miłośników Lary Croft i starożytnych ruin podana w miłej dla oka oprawie audiowizualnej. Czego chcieć więcej?

Shank / Guacamelee!

Na koniec coś dla miłośników akcji i produkcji niszowych deweloperów. Shank i Guacamelee to chodzone bijatyko-platformówki, które choć umieszczone w różnych stylistykach, są dość do siebie podobne. Shank to wypełniona akcją gra w której wcielamy się w postacie przypominające skrzyżowanie Maczety z Desperado. Noże, bronie, granaty i niezliczone fale wrogów, to rzecz z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Ostrzegam, że na gra potrafi być wymagająca i nieźle dać w kość, gdy ekran zaroi się od przeciwników.

Na podobnej zasadzie opiera się Guacamelee!, w którym wcieramy się w meksykańskich zapaśników (typowa maska na twarzy, wzorowany na zawodnikach Lucha libre). Korzystając z siły naszeych bohatera i sporego wachlarzu ciosów musimy pokonywać kolejne hordy wrogów. Zależnie czy wolicie walkę na gołe pięści, czy użycie arsenału broni, wybierzcie któryś z tych dwóch proponowanych tytułów. Solidna dawka adrenaliny gwarantowana.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: