It is happening again! Wszystko co wiemy o trzecim sezonie Twin Peaks

Trzeci sezon Twin Peaks

Trzeciego października 2014 roku, David Lynch napisał na swoim Twitterze: „That gum you like is going to come back in style!„. Wiele osób na całym świecie była zmuszona wtedy zmienić bieliznę na czystą po tej skromnej deklaracji. Tym lapidarnym cytatem, jeden z twórców kultowego Twin Peaks, zapowiedział powstanie 3 sezonu tego serialu. Miał się on pojawić w amerykańskiej stacji Showtime już w 2016 roku, czyli mniej więcej 25 lat po ukończeniu drugiego sezonu. Ćwierć wieku to w kinie epoka i wiele się od tego czasu zmieniło – aktorzy są starsi (a niektórzy nawet martwi), inna jest też publika i telewizyjne realia. Do premiery nowego sezonu dzieli nas mniej więcej rok, to więc dobry czas by przypomnieć sobie wszystko co wiemy o trzecim sezonie Twin Peaks. Uwaga – nie obejdzie się bez niemiłych zaskoczeń!

Zobacz też: Największe filmowe rozczarowania roku 2015

Zacznijmy od daty premiery. Gdy zaczęto spekulować o powstaniu nowego sezonu, planowano pokazać go w telewizji w 2016 roku. To byłaby genialna wiadomość, bo oznaczałaby, że serial obejrzymy jeszcze w tym roku! Niestety, obecnie mówi się raczej o 2017, ale nikt chyba nie odważy się podać jeszcze dokładnej daty. Nawet sami twórcy nie chcą tego określać. Nie dowiemy się więc czy pierwszy odcinek zobaczymy jeszcze w tym roku, czy dopiero w następnym. Oficjalnie, jako datę premiery podaje się 2017 i lepiej tego się trzymajmy.

Kto stanie za kamerą? Ostatecznie będzie to, oczywiście, David Lynch. Nie było to jednak takie oczywiste jeszcze w kwietniu 2015 roku. Wtedy reżyser oznajmił, że z powodu kłopotów budżetowych, nie podejmie się tego zadania. Po trwającym miesiąc impasie sprawa się wyjaśniła, a Lynch powrócił na (wirtualne wtedy jeszcze) krzesło reżyserskie. Pisaniem scenariusza zajmie się on oraz Mark Frost. Być może ktoś jeszcze dołączy do ekipy reżyserskiej. Oryginalne dwa sezony reżyserowane były w sumie przez 14 różnych twórców, w tym … Diane Keaton! Aktorka odpowiedzialna była za jeden z odcinków.

Sprawa z aktorami jest jeszcze bardziej skomplikowana. Wszystko to oczywiście „zasługa” czasu. Wiele postaci doskonale znanych nam z pierwszych sezonów Twin Peaks po prostu zmarła. Najbardziej bolesną stratą była chyba śmierć Franka Silvy, który wcielał się w rolę Boba. Z tym trzeba się już niestety pogodzić – nikt nie zagra demona tak dobrze jak robił to ten długowłosy rekwizytor na planie TP. W ubiegłym roku zmarła także Catherine E. Coulson, która wcielała się w rolę Damy z Pieńkiem. Z kolei Michael Ontkean, który odgrywał szeryfa Trumana w ogóle zrezygnował z aktorstwa i nie zamierza swojej decyzji zmieniać. Nawet dla Davida Lyncha. Kolejną, wielką nieobecną będzie Lara Flynn Boyle, która grała Danę Hayward. Wszystkie te zmiany i absencje pewnie poważnie wpłyną na scenariusz nowego sezonu. Być może oryginalnych aktorów zamienią inni, ale to, jak wiadomo, jest zawsze bardzo ryzykowne.

Dama z pieńkiem

Do serialu trafi też kilka nowych twarzy, co oznacza, że duszny klimat miasteczka zostanie nieco przewietrzony i rozświetlony przez młode gwiazdeczki. Jedną z nich jest na pewno Amanda Seyfried, którą możecie pamiętać z drugiej części komedii Ted. Oprócz niej, nowymi mieszkańcami Twin Peaks zostaną też Balthazar Getty i Robert Knepper. Pełna lista aktorów nie jest jeszcze znana, więc może pojawią się tu jeszcze jakieś niespodzianki?

Zostańmy jeszcze na chwilę przy personaliach – powinna ucieszyć was informacja, że za muzykę ponownie odpowiedzialny będzie genialny Angelo Badalamenti. To doskonała nowina, bo nie wyobrażam sobie nikogo innego w tej roli. Ten kompozytor potrafi wprowadzić w klimat serialu jak mało kto, a w dodatku doskonale rozumie się z Lynchem:

Na koniec kilka drobnych, ale interesujących ciekawostek:

  • Początkowo serial miał składać się z 9 odcinków, ostatecznie … podwojono ich liczbę do 18!
  • Serial będzie kręcony jako jeden, długi film. Dopiero w procesie postprodukcji zostanie podzielony na odcinki.
  • W nowym Twin Peaks zobaczymy też większość znanych nam już lokacji: wodospad Snoqualmie oraz restaurację The RR Diner, która w prawdziwym świecie znana jest jako Twede’s Cafe.
  • Mimo tego, że na jednej z filmowych zapowiedzi pojawia się Michael J. Anderson, odtwórca roli Człowieka z Innego Miejsca, sam zainteresowany zaprzecza by miałby pojawić się w trzecim sezonie Twin Peaks. Szkoda!
  • Zdjęcia do nowego sezonu ruszyły we wrześniu ubiegłego roku.

Oto dwa oficjalne teasery, które do tej pory wypuściła stacja Showtime:

Do premiery pozostał więc tylko rok! Nie pozostaje nam więc nic innego jak tylko czekać…

Zdjęcie, zdjęcie 2

 

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: