Jakie profile warto śledzić na Facebooku?

The Facebook logo is pictured at the Facebook headquarters in Menlo Park

Niedawno znajomi uświadomili mi, że śledzę na Facebooku całkiem sporo różnorakich profili. Sprawdziłem ich liczbę i okazuje się, że od początku mojego korzystania z portalu-który-kradnie-czas-i-duszę polubiłem ponad 3,5 tysiąca najróżniejszych stron. Szczerze powiedziawszy to nie mam pojęcia czy to dużo czy mało. Staram się dbać o moje źródła, więc dosyć często robię ich przegląd, a słabe lub po prostu wkurzające usuwam. Jednak są wśród nich i prawdziwe perełki, więc postanowiłem się z wami nimi podzielić.

To w zasadzie przekrój przez mój feed, więc znajdują się tam rzeczy zarówno dotyczące kultury jak i te, które mają mi dostarczyć dzienną dawkę tzw. lol-contentu. Za częścią z nich stoją autorzy prowadzące własne blogi, inne to typowe Facebookowe strony, które istnieją tylko na tym portalu. Dla większej przejrzystości trochę je pogrupowałem i ze spisu wyłączyłem te typowo polityczne.

Kultura i nauka

Dystopijna przyszłość, w której miasta zostały zniszczone przez potwory – świetne źródło różnego rodzaju ciekawostek mniej lub bardziej przydatnych. Jeśli chcecie się dowiedzieć „Jak robić kupę w lesie” lub zobaczyć jak bawi się Osama Bin Laden oglądając siebie samego w telewizji, to zerknijcie na bloga lub fejsbukowy profil Dystopijnej przyszłości.

Plakaty filmowe z Ghany – kopalnia wiedzy na temat … plakatów filmowych z Ghany! Świetny i dosyć egzotyczny fanpage na którym możemy zobaczyć interpretacje plakatów filmowych artystów z tego afrykańskiego kraju.

Wikipedia jako źródło cierpień (i wielu przyjemności) – autor tej strony raczy nas najciekawszymi artykułami z Wikipedii, dzięki czemu sami nie musimy ich szukać. Jeśli chcecie poznać liczne zalety pikany (narzędzia tortur stosowanego w Argentynie podczas Brudnej Wojny), uderzajcie prosto na Facebooka. Takie ciekawostki same się nie znajdą!

Kartografia ekstremalna – tak, wie, że wszyscy na to czekaliście! Oto najlepsza polska strona dla fetyszystów map wszelakiego rodzaju! A tak zupełnie na serio – nie trzeba być maniakiem kartografii by docenić niezwykle interesujące mapy, jakie udostępnia admin tej strony.

Są na świecie płyty, o których nie śniło się młodym klerykom – to jedno z najciekawszych miejsc polskiego Facebooka jeśli chodzi o muzykę. Dużo ciekawych znalezisk dla wszystkich tych, którzy nie lubią się muzycznie ograniczać. Dobra robota!

The vault of retro sci-fi 2.0 – miejsce dla prawdziwego nerda. W większości grafiki i zdjęcia związane ze starymi książkami i filmami science fiction.

Crazy nauka – dużo bardzo ciekawych zagadnień naukowych podanych w dostępny dla każdego sposób. Za fanpage stoją twórcy bloga Crazy Nauka.

Beka

Słowiański przykuc – obowiązkowy profil do polubienia dla każdego dumnego Słowianina! Przykuc w różnych wykonaniach, z rożnych krajów i w różnych aranżacjach. Sława!

Kwasy z youtuba - YouTube jest dostępny w 75 krajach i 61 językach, co minutę na serwis trafia 300 godzin filmów, a korzysta z niego ponad miliard ludzi. Jak znaleźć najbardziej odjechane wideo, którym zaimponujecie znajomym w pracy? Niczego nie obiecuję, ale ta strona może wam w tym nieco pomóc.

Ekstraklasa Trolls – świetne miejsca dla osób zakochanych w polskiej ekstraklasie piłkarskiej i okolicom. Umówmy się, temat jest wdzięczny, więc dobrych treści tu nie brakuje. Czekam tylko na to, kiedy dadzą spokój Wawrzyniakowi…

Jim’ll Paint It - fejsbukowy profil rysownika, który na życzenie internautów rysuje różne, dziwne rzeczy. Dla przykładu, Jim narysował już statuetkę Oscara odbierającą nagordę w postaci statuetki człowieka, Kanye Westa, który cofnął się w czasie wykorzystując samochód DeLorean by zepsuć ceremonię odebrania nagrody Nobla przez Matkę Teresę lub Margaret Thatcher w stroju walkirii ujeżdżającą skrzydlatego penisa…

People Sleeping In Airports - ten profil możecie traktować w dwojaki sposób – jako źródło beki lub jako zestaw zdjęć instruktażowych. Zabawne i zaskakujące w każdym przypadku!

Deep Inside the Rabbit Hole – na koniec mój absolutny ulubieniec! Profil osób, które naprawdę głęboko wierzą w każdą teorię spiskową. Dosłownie każde wydarzenie na świecie interpretują na swój uroczy, zwariowany sposób. Oczywiście, nie zabraknie tematu chemtrails, UFO i kryptozoologii.

Znacie coś lepszego? Czekam na sugestie!

Źródło zdjęcia

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: