Już jutro zaćmienie Słońca! Zobacz o której godzinie zobaczysz je u siebie w mieście i jak chronić oczy!

Zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych jakie jest nam dane oglądać z powierzchni Ziemi, w dodatku bez potrzeby korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Mamy okazję zobaczyć je raz na kilka-kilkanaście lat, tym bardziej warto obejrzeć je na żywo.

Już jutro, 20 marca będziemy świadkami głębokiego zaćmienia częściowego i co najważniejsze, będzie one widoczne z każdego zakątka naszego kraju i praktycznie całej Europy. Co więcej, mieszkańcy Wysp Owczych i północnych rejonów kontynentu będą świadkami zaćmienia całkowitego. Żebyście nie przegapili tego wydarzenia, możecie skorzystać z tego kalkulatora zaćmienia online. Wystarczy wpisać tam nazwę swojego miasta lub takiego, które znajduje się najbliżej waszego miejsca zamieszkania. Strona podpowie wam kiedy dokładnie zjawisko to pojawi się na waszym niebie ile będzie trwać. Warto pamiętać o tym, że najbliższe częściowe, obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne w kraju pojawi się 13 lipca 2075 roku, a całkowite dopiero 7 października 2135 roku! 

Zaćmienie Słońca widziane z ISS

Zaćmienie Słońca widziane z ISS

 

Jak chronić oczy podczas zaćmienia?

Wbrew obiegowej opinii, oglądanie zaćmienia przez starą kliszę rentgenowską, ciemne szkło z butelki lub dysk z dyskietki nie jest bezpieczne! Materiały te nie chronią bowiem przez szkodliwym promieniowaniem UV, a może ono poważnie uszkodzić nasz wzrok. Do tego celu najlepiej nadają się … szkło z okularów spawalniczych (o wartości ochronnej DIN 10 – DIN 12) lub specjalna folia mylarowa Baadera ND5. Można ją kupić w sklepach specjalizujących się w fotografii.

Powodzenia w obserwacjach i pamiętajcie o ochronie oczu!

Źródło

Źródło zdjęcia głównego: „The Patrial Eclipse” by ThephatphilmzOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: