Już wkrótce dodatkowe języki w Siri oraz nowe, multikulturowe emoji

ios 8

Apple powoli szykuje się do aktualizacji swojego systemu mobilnego oraz OS X. W nowych betach: iOS 8.3 i OS X 10.10.3 znalazło się kilka ciekawych funkcji, które powinny przypaść do gustu użytkownikom sprzętu od Apple. Wśród licznych poprawek i usprawnień w pochodzie zmian idą nowe języki dla Siri oraz zupełnie odświeżone emoji.

Choć Apple po raz pierwszy zaprezentowało głosowego asystenta Siri przy premierze iPhone’a 4S, to do tej pory liczba języków wspieranych przez tę funkcję jest mniej, niż skromna. Do dzisiaj na liście znalazło się zaledwie 8 najpopularniejszych języków. Użytkownicy z innych krajów musieli się objeść smakiem. W raz z iOS 8.3 możliwe, że ten katalog się powiększy o kolejne 7 języków. Mają to być rosyjski, duński, holederski, tajski, szwedzki, turecki i portugalski. Oczywiście, ponownie zabrakło języka polskiego.

siri

Brak wsparcia dla naszego języka jest o tyle dziwny, że wraz z iOS 8 Apple udostępniło funkcję dyktowania tekstu po polsku. Może to wskazywać na to, że firma szykuje również wersję Siri w naszym języku. Niestety, wygląda na to, że będziemy musieli jeszcze poczekać, nim Siri przemówi do nas po polsku. Dziwne jest to, że po ponad 3 latach liczba wspieranych języków jest wciąż taka mała. Wydawać by się mogło, że Apple po prostu nie jest szczególnie zainteresowane rozwijaniem Siri dla innych, niż anglojęzyczny, rynków. W tym czasie od dość dawna Google oferuje wsparcie dla naszego języka. Może nie jest ono idealne, ale przynajmniej jest.

Wzbogacone Siri to jednak nie jedyna nowość, która nas czeka przy następnych aktualizacjach. Apple zamierza zaprezentować zupełnie nowy zestaw emoji, zarówno na Maki jak i na urządzenia z iOS-em. Firma postanowiła stworzyć bardziej multikulturowe obrazki, więc na naszych telefonach pojawią się postacie o różnych kolorach skóry.

emoji

Co ciekawe, Apple zamierza również wprowadzić emoji, które nawiązują do różnych orientacji seksualnych. I tak obrazek z rodziną będzie w różnych wersjach: dziecko plus mama i tata, mama i mama oraz tata i tata. Już nie mogę się doczekać wpisów w tej bardziej wzmożonej ideologicznie części polskiej sieci o promowaniu cywilizacji śmierci i gendera, gdy tylko owe emoji zawitają na urządzenia od Apple.

 

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: