Koniec z wymówkami. Chomikuj.pl musi samo szukać i kasować pirackie treści

chomik

Chyba każdy zna lub kojarzy Chomikuj.pl. Serwis ten służy jako wirtualny dysk, na który użytkownicy mogą wgrywać swoje pliki, bardzo często o charakterze pirackim, jak na przykład filmy czy muzykę. Z Chomikuj.pl od lat walczą organizację chroniące prawa autorskie, jednak bezskutecznie. Ostatni wyrok sądu może jednak przechylić szalę zwycięstwa na ich stronę.

Zobacz też: Dropbox uruchamia nową funkcję ułatwiającą dzielenie się plikami

Do tej pory Chomikuj.pl broniło się tym, że jako serwis hostingowy, nie ma kontroli (i nie musi mieć) nad tym, co wgrywają jego użytkownicy i może reagować tylko na konkretne zgłoszenia o naruszeniu praw autorskich. Robiąc to, serwis w zasadzie odsuwał od siebie odpowiedzialność za nielegalne materiały znajdujące się na jego serwerach. Jednak ostatni wyrok sądowy zmienia tę dynamikę.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie to pracownicy Chomikuj.pl muszą wyszukiwać i kasować nielegalne treści. Na razie jednak nie wszystkie, gdyż wyrok jest wynikiem sprawy założonej serwisowi przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Akson Studio, Studio Filmowe Zebra oraz Michała Kwiecińskiego i dotyczy konkretnej sytuacji. Chomikuj.pl musi raz w miesiącu sprawdzać, czy po wpisaniu w Google oraz Bing hasła chomikuj + Dzień Świra, Katyń lub Wenecja nie pokazują się nielegalne pliki na pięciu pierwszych stronach wyników i je kasować. W ten sposób sąd przerzucił odpowiedzialność za znajdywanie i kasowanie pirackich kopii na serwis.

chomikujpl

Choć na razie wyrok ten dotyczy tylko 3 produkcji, to otwiera on furtkę dla innych roszczeń ze strony autorów lub organizacji chroniących ich prawa. Nie trudno sobie wyobrazić, że teraz inne podmioty będą żądały podobnego rozwiązania, co dla Chomikuj.pl będzie nie tylko kłopotliwe, ale również trudne do osiągnięcia pod względem technicznym, gdyż wyniki wyszukiwania często się zmieniają. Prawdopodobnie serwis zacznie od nieindeksowania wspomnianych produkcji w wynikach Google czy Bing, by zrobić porządek w swoim domu, jednak w przypadku innych zwycięskich pozwów, Chomikuj.pl miałoby ogromny problem. Sąd tym samym otworzył furtkę, co może skutkować wymuszeniem na Chomikuj.pl zmiany dotychczasowej polityki.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce nie ma prawa opartego na precedensach, i jeden sąd może wydać zupełnie inny wyrok, niż poprzedni, nawet jeżeli sprawa jest identyczna. Niemniej jednak krakowski wyrok stawia twórców Chomikuj.pl w ciężkiej sytuacji. Będą oni musieli wybrać. Albo wprowadzą mechanizmy skutecznej walki z nielegalnymi treściami, albo też zostanie wszystko po staremu, co najwyżej będą dawać dalej zarabiać swoim prawnikom. Przekonamy się już wkrótce.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: