Kontynuacja Zabić Drozda pojawi się w księgarniach jeszcze tego lata!

Harper Lee

Harper Lee, autorka powieści Zabić Drozda ogłosiła dziś, że w lipcu tego roku wyda książkę będącą kontynuacją jej najsłynniejszego dzieła. Głównym bohaterem Go Set a Watchman, bo tak będzie się nazywać książka, będzie Jeremy „Jem” Finch. To postać syna adwokata Atticusa Fincha, który w Zabić Drozda był obrońcą niesłusznie oskarżonego o morderstwo czarnoskórego Toma Robinsona.

Akcja książki będzie się działa w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku, a więc około 20 lat po zdarzeniach opisanych w To Kill a Mockingbird. Razem z Jeremiem „Jem” Finchem jeszcze raz trafimy do Maycomb w stanie Alabama. Oczywiście, czas akcji nie został tutaj wybrany przypadkowo, wypada bowiem na początek powstawania Ruchu na rzecz Praw Obywatelskich. Tematyka powieści nie będzie więc dla nikogo żadną niespodzianką.

Książka wydrukowana będzie w 2 milionach egzemplarzy, co jak na polskie warunki wydawać się może ilością astronomiczną. Trzeba jednak pamiętać, że Zabić Drozda wciąż doskonale sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych. Co roku z księgarni znika ponad 750 tysięcy kopii tej niezwykle ważnej książki. O sukces wydawniczy więc nie ma co się martwić.

Motyw rasizmu i niesprawiedliwości społecznej jest wciąż żywym tematem w ojczyźnie autorki książki. Świadczą o tym ubiegłoroczne wydarzenia w Ferguson, czy chociażby kontrowersje związane z tegorocznymi Oscarami. Wygląda więc na to, że wciąż jest miejsce na dyskusje w tym temacie, a książka na pewno trafi na podatny grunt. Czy będzie tak samo popularna jak Zabić Drozda? Przekonamy się o tym jak tylko (lub jeśli w ogóle) w kraju pojawi się polskie wydanie.

Źródło, źródło zdjęcia

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: