Król Mark Zuckerberg I, władca social media. Oto jego dominia

Mark Zuckerberg

Można je kochać. Można ich nienawidzić. Ale jedno trzeba powiedzieć: niemal każdy z nich korzysta. Social Media. Czy to serwisy do „zbierania” znajomych, czy aplikacje do dzielenia się zdjęciami, czy też programy do czatowania. Jeżeli masz smartfona, tablet lub komputer połączone do sieci, to prędzej czy później social media cię wchłoną. Otchłań ta ma zaś niekwestionowanego króla. Jego miano: Mark Zuckerberg.

Zobacz też: Facebook będzie miał nową, „pośmiertną” funkcję

Zuckerberg stał się niekwestionowanym królem social media. Cała reszta, czy to Google, Twitter, Snapchat, Viber, Microsoft i im podobni – to zaledwie pretendenci, niezadowoleni książęta i księżne, którzy chcieliby zagarnąć ten tron dla siebie. Ale nie będzie im łatwo, bo twórca Facebooka wie, co w trawie piszczy i nie przepuszcza okazji, by gromadzić w swoich rękach nas – użytkowników.

facebook

Weźmy na ten przykład Facebooka. Perełkę w koronie Zuckerberga. W tym momencie z serwisu tego korzysta około 1,4 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. To ponad 1/7 całej populacji tego pięknego globu. Ale dla Zuckerberga to za mało. Dzięki swoim inwestycjom w Messengera, facebookowy komunikator, udało mu się pozyskać dla niego ponad 600 milionów użytkowników.

To są zaledwie dominia, które wykreował sam Zuckerberg. A ile przez te lata udało mu się ich podbić? Lista jest długa, ale najważniejsze z nich, te, które nie tylko przyniosły mu setki milionów „mieszkańców”, ale których populacja wciąż rośnie, to WhatsApp i Instagram. Aplikacja do dzielenia się fotkami, za którą Zuckerberg zapłacił blisko miliard dolarów dziś generuje mu około 300 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Jednak chyba najlepszy interes twórca Facebooka zrobił na kupnie WhatsAppa.

zuckerberg whatchapp

Według najnowszych danych WhatsApp właśnie osiągnął liczbę 800 milionów użytkowników. Gdy Zuckerberg kupował ten startup za 19 miliardów dolarów, wielu pukało się w głowę. Byłem wśród nich, uznając, że to po prostu pompowanie kolejnej bańki i w sumie dalej tak uważam. Jednak od momentu zakupu WhatsApp zyskał 350 milionów nowych użytkowników i rośnie jak szalony. Jeszcze niedawno to Facebook cieszył się z przekroczenia magicznej liczby miliarda użytkowników. Jeżeli WhatsApp będzie rosnąć w tym tempie, co teraz, zrobi to w niecały roku od teraz!

Dane nie kłamią. Zuckerberg skumulował w swoich rękach jedne z największych serwisów i aplikacji społecznościowych, z których korzystają setki milionów ludzi na całym świecie. A nic tak nie zarabia pieniędzy, jak gotowi do dzielenia się informacjami o sobie użytkownicy, których preferencje i zainteresowania można sprzedawać reklamodawcom. Google ma wyszukiwarkę, mapy i Androida. Apple ma swoje urządzenia i iOS-a. Microsoft króluje w kwestii systemów operacyjnych i pakietów biurowych. Ale to Zuckerberg rządzi w świecie social media. To trudny kawałek chleba, bo co rusz pojawiają się nowi pretendenci do tronu. Ale jak na razie twórca Facebooka rządzi żelazną ręką i nie zapowiada się, aby w najbliższych latach miało się to zmienić.

Zdjęcie, Zdjęcie

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: