Muzea bez Barier, czyli mobilna aplikacja dla niepełnosprawnych

muzea bez barier

Kwestia dostępności do kultury dla osób z dysfunkcjami stanowi wciąż palący problem w naszym kraju. Osoby niewidome, niesłyszące czy z niepełnosprawnościami ruchowymi często mają utrudnioną możliwość korzystania z oper, teatrów czy muzeów. Dlatego każda inicjatywa, która wspiera przełamywanie barier warta jest wspomnienia. Oto aplikacja, która ma pomagać osobom niepełnosprawnym szukającym dostępu do kultury.

Zobacz też: Ściągaj ebooki za darmo i płać ile chcesz z OpenBooks

Muzea bez Barier to aplikacja na Androida, której pomysłodawcą jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, dzięki której można sprawdzić, jakie placówki muzealne w Polsce są przystosowane do przyjmowania gości z niepełnosprawnościami. W bazie aplikacji znajduje się ponad 200 polskich i ponad 100 ukraińskich muzeów.

aplikacja 1 aplikacja 2

Za pomocą Muzea bez Barier można przejrzeć listę wszystkich placówek z dostępem dla niepełnosprawnych. Pomaga w tym również system geolokalizacji, który wyświetla muzea w najbliższej okolicy, które posiadają udogodnienia dla osób z dysfunkcjami. Każdy wpis zawiera informacje dotyczące oferowanych udogodnień, o ile takowe są, jak również adres placówki i link do strony internetowej.

Muzea bez Barier to niezwykle użyteczna aplikacja, nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Dzięki niej każdy dostaje dostęp do ogromnego i dobrze opisanego katalogu muzeów, które są przygotowane do przyjmowania gości z różnymi dysfunkcjami. Dlatego warto mieć ją na swoim telefonie.

Już wkrótce będzie dostępna również wersja na iOS.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również:

  • Łukasz

    Wrzucam też naszą apkę, którą od jakiegoś czasu rozwijamy: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.guides4art.app Aktualnie gromadzimy wszystkie muzea w Polsce, aplikacja posiada specjalny tryb audiodeskrypcji, który umożliwia zwiedzanie osobom niedowidzącym.

    Gratulujemy Stalowej Woli pomysłu! Bardzo się cieszę, że muzea zaczęły dostrzegać potrzebę wsparcia osób niepełnosprawnych.

    • KamilMizera

      Hej, dzięki za wrzutę, na pewno sprawdzę:D