Najchętniej piracone tegoroczne filmy oskarowe

Najczęściej ściągane filmy

Serwis Irdeto.com, monitorujący ruch na trackerach torrentowych, ujawnił dane, według których najchętniej ściąganym tegorocznym filmem oskarowym jest American Sniper Clinta Eastwooda.

Irdeto śledziło trend ściągania nielegalnych kopii filmów na świecie od 1 stycznia do 14 lutego. Badanie pokazało, że po ogłoszeniu nominacji liczba ściągnięć filmów-kandydatów do Oskara zwiększyła się o blisko 400%! Przed wyjawieniem listy obrazów, które będą walczyć o główną nagrodę, najczęściej pobieranym tytułem był Gone Girl (Zaginiona dziewczyna) Davida Finchera.

Miesiąc po ogłoszeniu nominacji, w momencie gdy zakończono badania, najchętniej ściąganym filmem był American Sniper, którego pobrano ponad 1,3 miliona razy. Kolejne miejsca wśród nominowanych filmów zajęły: Birdman (niemal 800 tysięcy pobrań), The Theory of Everything (Teoria wszystkiego, ponad 750 tysięcy pobrań) i Grand Budapest Hotel (630 tysięcy pobrań).

Najczęściej ściągane filmy oskarowe. Źródło: irdeto.com

Najczęściej ściągane filmy oskarowe. Źródło: irdeto.com

Ciekawie również prezentuje się procentowy wzrost liczby ściągnięć danego filmu przed i po nominacjach. Największy skok zanotował obraz Selma, którego popularność wzrosła aż o ponad 1000%. Większość pozostałych filmów zamyka się w przedziale 150-230% wzrostu pobrań.

Irdeto w swoim badaniu ujawniło także, w jakiej wersji były ściągane dane filmy. Najbardziej popularne były wersje DVD Screener. Tym samym po raz kolejny unaocznia się problem piractwa filmów wśród samych członków Akademii, gdyż do sieci trafiały wersje, które były im rozsyłane. Przestaje to dziwić, gdy spojrzymy na inną statystykę. Tylko 4%(!) członków Akademii zwróciło lub zniszczyło otrzymaną kopię filmu, a taka jest przecież procedura postępowania. Akademia od lat próbuje z tym walczyć i jak widać jeszcze długa droga przed nimi, aby zniwelować przecieki do przyzwoitego poziomu.

Interesująco wygląda także mapa państw, w których pobrano najwięcej filmów. Oprócz samych Stanów Zjednoczonych, oskarowe filmy cieszyły się największą popularnością wśród piratów z tych krajów: Rosja, Włochy, Wielka Brytania, Brazylia, Kanada, Indie, Australia, Hiszpania i Korea Południowa. W rankingu znajdziemy także wzmiankę o Polsce. Otóż w naszym kraju dużą popularnością cieszył się Foxcatcher, co umiejscowiło nas na piątym miejscu wśród nacji najczęściej pobierających ten film.

Mapka pokazująca, w których krajach ściągano najwięcej oskarowych filmów. Źródło: irdeto.com

Mapka pokazująca, w których krajach ściągano najwięcej oskarowych filmów. Źródło: irdeto.com

Eksperci z Irdeto tłumaczą sprawę jasno. Zaprezentowane statystyki wskazują, że światowa widownia chciałaby szybszego dostępu do nominowanych filmów. Zróżnicowana polityka dystrybucji poszczególnych obrazów na różnych kontynentach sprawia, że widzowie zamiast czekać do premiery nominowanego filmu, która może nastąpić nawet kilka miesięcy później, wolą ściągnąć go z sieci. Część dystrybutorów stara się z tym walczyć, oferując niektóre filmy szybciej w serwisach VOD. Jednak czy to pozwoli zmniejszyć skalę problemu?

Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z kompletem statystyk opublikowanych przez Irdeto, może to zrobić tutaj.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: