Nokia wkrótce wróci do gry

Nokia N1 z Androidem

Kultowy już producent telefonów komórkowych, Nokia, wkrótce rozpocznie tworzenie smartfonów ze swoim logiem. Zapowiedział to dyrektor generalny fińskiej firmy, Rajeev Suri. Będzie to powrót do branży po kilkuletniej nieobecności spowodowanej sprzedaniem dużej części firmy Microsoftowi. Amerykańska firma ma prawa do tworzenia urządzeń z serii Lumia, Asha oraz X. Jednak zgodnie z umową pomiędzy koncernami, już na początku 2016 roku Nokia znów będzie mogła sprzedawać smartfony i tablety oznaczone swoim logiem.

Zobacz też: Smartfony BlackBerry z Androidem? Tonący brzytwy się chwyta…

To bez wątpienia dobra wiadomość, bo mimo tego, że fińska firma ma już najlepsze lata za sobą, to wciąż wielu użytkowników ceni ją za ładny design i solidne wykonanie urządzeń. Niestety, Nokia nie będzie producentem swoich urządzeń, a jedynie będzie udzielać licencji na użyczenie swojego logo innym firmom. Tak stało się już w przypadku chińskiego tabletu N1 z Androidem, który został wydany w Chinach i Tajwanie, a został wyprodukowany przez firmę Foxconn. Urządzenie sprzedało się bardzo szybko i obecnie planuje się wydanie 3 i 4 serii tabletu, które mają być też dostępny w Europie, niestety jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie.

Nokia N1

Mimo tego istnieje nadzieja, że urządzenia wyprodukowane z logo Nokii wciąż będą się wyróżniały pięknym designem oraz legendarną już solidnością. Dobrym przykładem na to jest wspomniany tablet N1. Fińska firma musi się też skupić na segmencie smartfonów i tabletów, bo według umowy z Microsoftem, nie może tworzyć własnych telefonów (tzw. feature phones) aż do 2024 roku. Można się więc spodziewać, że w przyszłym roku na rynku pojawią się nowe, ciekawe i nowoczesne urządzenia Nokii obsługujące system Android. Osobiście uważam, że wyjdzie to tej firmie na dobre.

Źródło

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: