Nowa, olbrzymia kolekcja modeli 3D w Google Art Project

art project

Po raz kolejny Google przybliża nam kulturę, sztukę i historię w ramach programu Art Project. Niedawno Google powiększyło swoją kolekcję zdjęć street artu do 10 tysięcy obrazów, a teraz dodało ogromną, bo liczącą blisko 200 pozycji kolekcję modeli 3D historycznych artefaktów.

Po odwiedzeniu strony Google Art Project możecie teraz przeglądać blisko 200 nowych modeli 3D dodanych przez firmę przy współpracy z California Academy of Sciences, Israel Museum in Jerusalem, Los Angeles County Museum of Art, Dallas Museum of Art, Museo de Arte Orientale in Rome i Kunsthistorisches Museum Wien. Na nową kolekcję składają się modele 3D starożytnych artefaktów, które można obracać, przybliżać i oddalać. Znajdziecie tutaj chociażby najstarszą maskę na świecie czy skany czaszek zwierząt. Niestety, kolekcja nie jest zbyt dobrze oznaczona i modeli trzeba szukać za pośrednictwem tagu obiekt 3D. 

model 1

model 2

Modele robią naprawdę spore, wizualne wrażenie. Dzięki 3D można przyjrzeć się im z każdej strony i pod niemal każdym kątem. Może się powtórzę, ale uważam, że Google w ramach swojego projektu kulturalnego robi naprawdę doskonałą robotę. Dzięki niej nie tylko miłośnicy historii czy sztuki mają dostęp do cyfrowych kopii wspaniałych dzieł, ale Art Project ma rewelacyjny potencjał bycia świetną pomocą naukową dla szkół. Dlatego uważam, że warto promować ten projekt i przybliżać go ludziom.

 

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: