Nowy projekt filmu Alejandra Jodorovsky’ego na Kickstarterze

Jodorovsky kickstarter

Na platformie crowdfundingowej Kickstarter został założony projekt, który ma wspomóc finansowanie nowego filmu Alejandra Jodorovsky’ego Endless Poetry. Ma on ma być kontynuacją jego ostatniego obrazu z 2013 roku Taniec rzeczywistości (La danza de la realidad).

O planach stworzenia nowego filmu przez Jodorovsky’ego (autora kultowych już filmów El Topo, Holy Mountain, Santa Sangre i uznanego autora komiksów) słyszało się już od jakiegoś czasu. Wiadomo, że będzie stanowił kolejną część filmowej autobiografii artysty, która tym razem ma się skupić na jego okresie dorastania w latach 40. i 50., gdy kształtował wizję poetycką. Film ma być koprodukcji francusko-chilijskiej, jego budżet ma się zamknąć w około 4 milionach dolarów, więc kickstarterowa akcja jest tylko niewielką częścią zapotrzebowania finansowego.

Ciekawostką w prowadzonej na potrzeby Endless Poetry akcji crowdfundingowej jest sposób nagradzania fundatorów. Oprócz standardowych ofert w tego typu zrzutkach (plakaty, t-shirty, nazwisko w napisach itp), Jodorovsky proponuje w zamian… wymyślone pieniądze z własnym wizerunkiem. Waluta nazywa się Poetic Money i jest symbolicznym podziękowaniem za udzielone wsparcie.

Tył banknotu Jodorovsky'ego

Tył banknotu Jodorovsky’ego

Akcja ma potrwać 33 dni, po dwóch dniach udało się zebrać 32 tysiące dolarów, co jest wynikiem dość średnim, biorąc pod uwagę, że w tego typu zbiórkach największy odzew jest w trakcie ich rozpoczęcia. Mimo wszystko mam nadzieję, że się powiedzie i będziemy mogli zobaczyć nowy film chilijskiego autora równo z datą, na którą została zapowiedziana premiera (luty 2016 roku).

Jeśli ktoś ma ochotę wesprzeć akcję, może to zrobić tutaj. Sam reżyser zamieścił także film na youtube, który wyjaśnia pomysł zainicjowania akcji na Kickstarterze.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: