Ósme urodziny iPhone’a – pierwszego, naprawdę „mądrego” telefonu


iPhone 2G

Dokładnie 29 czerwca 2007 roku Apple zmienił sposób w jaki dziś postrzegamy nasze telefony komórkowe. Do amerykańskich sklepów trafił pierwszy iPhone. Telefon wyróżniał się świetnym wzornictwem, prawdziwie dotykowym ekranem i nowoczesnym systemem operacyjnym. Tym samym amerykańska firma wyznaczyła standard tworzenia tzw. smartfonów, czyli urządzeń, które potrafiły znacznie więcej niż tylko dzwonić i wysyłać SMS-y.

Zobacz też: Nokia wkrótce wróci do gry

Pierwszy iPhone działał w standardzie 2G i zaopatrzony był w ekran korzystający z technologii Multi Touch, która umożliwiała obsługę telefonu więcej niż dwoma palcami na raz. 3,5 calowy ekran miał rozdzielczość 320 × 480 i w tamtych czasach był naprawdę godny pozazdroszczenia. W ogóle, pozbawienie telefonu klawiatury były krokiem rewolucyjnym jak na tamte czasy. Większość popularnych w 2007 roku urządzeń, takich jak Black Berry z serii 8800, czy Nokia N95 wciąż korzystały z fizycznych klawiatur. Przez ponad rok, aż do premiery swojego następcy, iPhone pierwszej generacji sprzedał się w ponad 6 milionach sztuk.

iPhone 2G

Premiera iPhone’a była też ważne ze względu na cały ekosystem różnorakich aplikacji dostępnych dla użytkowników smartfona. Sklep AppStore szybko urósł do gigantycznych rozmiarów, w chwili obecnej można tam znaleźć około 1,5 miliona różnego rodzaju aplikacji, które były pobrane w sumie już ponad 100 000 000 000, czyli sto miliardów razy!

Dla ciekawych – oto jak prezentował się wtedy iPhone 2G w wideo recenzji. Trzeba przyznać, że zachwyt nad obecnie standardowymi możliwościami tego urządzenia jest przezabawny!

Źródła danych: Wikipedia
Original iPhone docked” autorstwa Andrew from London, UK – 16GB iPhone. Licencja CC BY-SA 2.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: