Pierwszy pączek w kosmosie

Pączek w kosmosie

Lukrowany pączek z dziurką dołączył właśnie do grona przedmiotów wysłanych przez ludzi w kosmos. Za tą misją stała jednak nie NASA, ale dwóch szwedzkich nastolatków którzy wpadli na pomysł sfilmowania podróży donuta w stratosferę. Cały eksperyment być może nie przyniesie zbyt wielu naukowych wniosków, ale na pewno warto go obejrzeć. W końcu ile razy w życiu widzieliście pączka 32 kilometry nad ziemią?

Zobacz też: Włoski podróżnik przez rok zamieszka na górze topniejącego lodowca

Bracia Alexander i Benjamin Jönsson do wysłania wypieku w stratosferę skorzystali z balonu meteorologicznego do którego przyczepili małe, styropianowe pudełko z kamerą i plastikową platformę do której przykleili pączka. Dzięki kilku kamerom możemy zobaczyć podróż słodkiego wypieku aż do momentu gdy balon pęka ponad 30 kilometrów nad ziemią, a pączek dostojnie spada do jeziora. Oto i film prezentujący ten dziwny eksperyment:

Co ciekawe, pierwszym obiektem, który dotarł do stratosfery (10-55 km nad Ziemią) był prawdopodobnie pocisk wystrzelony przez tzw. działo paryskie w czasie pierwszej wojny światowej. Wyglądało ono tak i na pewno nikt nie próbował wystrzelić nim pączka:

Działo paryskie

Źródło

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: