Polski Kraft – przewodnik po zagmatwanym świecie piwosza

Polski kraft - aplikacja o piwach

Powiedzieć, że polskie browary rzemieślnicze i ich wyroby są w kraju popularne to banał i truizm. Każdy kto pamięta jak wyglądały sklepowe półki z piwami jakieś 5 lat temu i teraz, na pewno zauważa ogromną różnicę. Sam, chociaż nie jestem wytrawnym degustatorem złotego trunku, ciesze się, że obok zwykłych, mało ciekawych piw koncernowych pojawiają się wyroby z browarów lokalnych i rzemieślniczych. W końcu mamy wybór! Jednak akurat w tym momencie, dla osoby raczej słabo obeznanej ze sceną piwowarską (takiej jak ja), urodzaj tylu zróżnicowanych typów piw może trochę przytłaczać. Na szczęście, w sieci pojawiła się aplikacja, która ma nieco ułatwić poruszanie się po chmielowych bezdrożach. To Polski Kraft – program stworzony do katalogowania, oceniania i odkrywania nowych piw.

Zobacz też: Retro wirusy – co straszyło użytkowników komputerów w latach 90-tych?

Aplikacja ta to w głównej mierze lista najciekawszych piw podzielona według kilku kryteriów. Można więc sprawdzić piwa, które są najwyżej oceniane przez innych użytkowników, które stają się coraz bardziej popularne oraz te, które zostały w ostatnim czasie do Polskiego Kraftu dodane. Wszystko podane jest w łatwo przyswajalnej formie, a wygląd aplikacji oparty jest o czytelne kafelki.

piwa w aplikacji Polski Kraft Android

Każde piwo posiada ocenę innych użytkowników oraz  krótki opis, który pozwoli nam dowiedzieć się o jego cechach, walorach smakowych, rodzaju użytego chmielu czy stylu jaki reprezentuje. Oczywiście, każdy zalogowany do Polskiego Kraftu użytkownik sam może dać danemu trunkowi własną ocenę. Oprócz przeglądania katalogu piw można skorzystać z wyszukiwarki oraz skanera kodu kreskowego. Ten ostatni służy do szybkiego odnajdowania opisu piwa w aplikacji – wystarczy w sklepie zeskanować kod kreskowy z butelki, by zobaczyć jego opis w swoim telefonie.

karta piwa w aplikacji Polski Kraft Android

Cała aplikacja wygląda naprawdę dobrze, chociaż momentami wydaje się trochę niedopracowana – pojawiają się chociażby podwójne powiadomienia. Drobne błędy nie powinny jednak wpłynąć na możliwości edukacyjne i użytkowe Polskiego Kraftu. Ponieważ niespecjalnie orientuje się w tym jakie konkretnie rodzaje piw się w Polsce tworzy, trudno jest mi odnieść się do zawartości bazy piw w aplikacji. Ocenę pozostawię więc bardziej zaawansowanym i lepiej zorientowanym piwoszom.

Polski Kraft Android

Teraz z niecierpliwością czekam na dodanie do programu nowych funkcji – może słownika, który pomógłby piwnym ignorantom trochę lepiej rozeznać się w temacie? Pomysłów na nowe opcje na pewno jest sporo, więc mam nadzieję, że osoby dbające o zawartość merytoryczną aplikacji staną na wysokości zadania.

Oceny piwa w aplikacji Polski Kraft Android

Wygląda na to, że aplikacja dostępna jest na razie tylko na Androida. Możecie ją pobrać korzystając z tego linku.

 

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: