Polskie Gówno – najciekawsza polska premiera zimy!

Grzegorz Halama w Polskim Gównie

„Czy jesteś gotów possać gałę bożka Szołbiza, czy jesteś gotów pochylić się i rozdziawić poślady”? Takie oto pytanie zadaje czytelnikom Ryszard „Tymon” Tymański w biograficznej książce ADHD. Przytaczam tę seksowną wypowiedź nie bez powodu. To retoryczne pytanie zostało bowiem zadane w kontekście filmu Polskie Gówno, którego to lider zespołu Kury jest jedną z głównych postaci. Obraz wchodzi do kin już 6 lutego, więc śmiało mogę zaryzykować tezę, że na to pytanie sam Tymański, jak i jego koledzy, odpowiedzieli gremialnie „TAK!”. Osobiście nie mogę się doczekać, by zobaczyć efekty ich pracy.

Po tak rubasznym wstępie, winien jestem trochę wyjaśnień. Zacznę od faktów. Polskie Gówno to film w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Postać to dla mnie zupełnie nieznana, ale autor ten ma już na koncie kilka filmów i scenariuszy, więc pewnie w środowisku filmowców nie jest zupełnie anonimowy. W obrazie tym wystąpi kilku profesjonalnych aktorów (Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik, Sonia Bohosiewicz), grupa naprawdę świetnych muzyków, którym zdarzyło się współpracować z Tymonem lub być jego przyjaciółmi (Robert Brylewski, Olaf Deriglasoff, Czesław Mozill, Leszek Możdżer) oraz kilka intrygujących postaci, które trudno jest mi zaszufladkować (Grzegorz Halama, Paweł Konnak, Krzysztof Skiba). Scenariusz to dzieło Tymona, co jest ważną informacją szczególnie dla tych, którzy trochę znają jego twórczość.

Tymon i Halama w Polskim Gównie

Polskie Gówno opowiadać będzie historię zespołu Tranzystory, który zmuszony jest oddać się pod skrzydła samozwańczego menedżera Czesława Skandala (Grzegorz Halama), by móc wyrwać się ze spirali biedy, zarobić trochę hajsu, no i zrobić prawdziwą karierę. W poszukiwaniu „słodkiego, miłego życia” kapela rusza w trasę. Czego można się spodziewać po filmie? Tymański twierdzi, że jest on czymś w stylu kontynuacji płyty P.O.L.O.V.I.R.U.S. zespołu Kury, co w zasadzie powinno dobrze obrazować zamysły scenarzysty i reżysera. Obsada też nie pozostawia widzom wielu złudzeń, wystarczy że przywołam nazwiska Halamy, Konnaka czy Dziędziela. Wszystkie te elementy wydają mi się łączyć w jeden wspólny mianownik – Polskie Gówno będzie totalną hucpą, ostrą satyrą, ekstremalną kpiną, barokową rewią niewybrednych żartów i, co chyba najważniejsze, mocarnym kopem w jaja szołbiznesowego establishmentu, nie tylko muzycznego.

Mój zachwyt nad zbliżającą się premierą ostudziły pierwsze recenzje filmu, który wyświetlany był m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Większość z ich autorów docenia przekaz, pomysł i efekt końcowy, ale ubolewa nad aktorskim drewnem, rynsztokowym czasem poczuciem humoru i sporą dozą naiwności autorów. Jednym z nielicznych, którzy filmu dzielnie bronili, jest Tomasz Raczek, który uznał nawet Polskie Gówno za najlepszy film wspomnianego festiwalu. Wygląda więc na to, że jak to zwykle w życiu bywa, prawda leży pośrodku. Jestem pewien, że o filmie będzie głośno, ale raczej nie z powodu walorów czysto artystycznych. Jednak załoga tego gównianego statku prezentuje się tak swojsko i sympatycznie, że ja film na pewno zobaczę. Pewnie parę razy mimochodem się uśmiechnę, przypominając sobie najlepsze teksty Kur, ale obawiam się też, że nie uniknę rozczarowania. Z drugiej jednak strony może od tej produkcji wymagam zbyt wiele? Może zamiast doszukiwać się niebiańskich doznań, powinienem pogodzić się z założeniem, że film ten może być tak samo słaby jak cała polska komercyjna scena muzyczna i świat szołbiznesu, o których właśnie opowiada? Premiera już za kilka tygodni, więc wkrótce sam się przekonam, czy Polskie Gówno pachnie raczej wsią czy fiołkiem z Neapolu.

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: