Powstanie międzynarodowy film o Marii Skłodowskiej-Curie

Pierre Curie i Maria Skłodowska Curie

W przyszłym miesiącu ruszają zdjęcia do filmu o najsłynniejszej z polskich noblistek – Marii Curie Skłodowskiej. Będzie to międzynarodowa produkcja, w której oprócz Polaków zaangażowani będą filmowcy z Francji, Niemiec oraz Belgii. Film zatytułowany został Maria Sklodowskya-Curie, a reżyserką została Marie Noelle, znana z takich filmów jak Żona anarchisty czy Ludwik Szalony.

Zobacz też: A jednak jest woda na Marsie?

W główną rolę wcieli się Karolina Gruszka, zaś Daniel Olbrychski zagra Emile’a Amagata – naukowca z którym Skłodowska rywalizowała na polu naukowym. Film skupiony będzie głównie na życiu osobistym noblistki oraz jej współzawodnictwie ze wspomnianym fizykiem. Obraz powstawał będzie w Łodzi, Krakowie, Łebie, Paryżu, Brukseli oraz Monachium. Będzie to pierwszy od 1943 roku film jej poświęcony, kiedy do amerykański kin trafia produkcja Curie-Sklodowska. Swoją drogą, twórcy filmów jej poświęconych nie specjalnie przejmują się kreatywnością jeśli chodzi o tytuły swoich obrazów.

Sklodowska Curie 1943 film amerykanski

Sklodowska Curie – amerykański film z 1943 roku poświęcony życiu polskiej noblistki

O tym, że biografia Skłodowskiej doskonale nadaje się na film, nie będę pisał – sami powinniśmy to wiedzieć. Cieszy fakt, że obraz ten będzie naprawdę międzynarodowy, a główne role zagrają polscy aktorzy. Mam tylko nadzieję, że efekt nie będzie przypominał słodkiej laurki wystawionej tej niesamowitej kobiecie, a twórcy oszczędzą nam banałów. Pewnie trudno ulec takiej pokusie, ale jak dla mnie oznacza to pójście na łatwiznę.

Źródło 

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: