Raspberry Pi 2: szybszy, z Windowsem 10 i za tę samą cenę

raspberry_pi_2

Niemal dwa lata temu do sprzedaży trafił Raspberry Pi – supertani komputer, który stał się prawdziwym hitem i sprzedał się w liczbie 4 milionów sztuk. Teraz przyszła pora na kontynuację tego sukcesu i nowy model: Raspberry Pi 2. Szybszy, wydajniejszy i do tego z Windowsem 10.

Raspberry Pi 2 ma być 6-krotnie szybszy niż jego poprzednik. To wszystko za sprawą nowego procesora, Broadcom BCM2836 z czterema rdzeniami ARMv7 Cortex-A7. Dodatkowo posiada on 1 GB RAM oraz VideoCore IV. W nowym Raspberry znajdziecie również 4 porty USB oraz złącza GPIO.

 

Cena? Taka sama jak w modelu B+, a więc 35 dolarów za jednostkę. To naprawdę niewielka kwota, jak za tego typu sprzęt. Co więcej, nowe Raspberry Pi 2 ma działać na Windows 10. Jest to wynik współpracy między twórcami supertaniego komputera i Microsoftu. Nie wpłynie to w żaden sposób na cenę urządzenia, co oznacza, że za kwotę 35 dolarów dostaniecie komputer oraz najnowszego Windowsa.

Raspberry Pi to naprawdę interesujący projekt pokazujący, że można stworzyć całkiem wydajny komputer niewielkim kosztem i sprzedawać go za grosze. Oczywiście, jest to tylko „goła” jednostka, więc jeżeli ktoś chce, aby Raspberry Pi przypominało PC-ta, musi zainwestować w dodatkowe elementy. Nie zmienia to jednak faktu, że cena jest okazyjna, a Windows 10 za darmo, to miły upominek. Nie trudno się domyśleć, ze sprzedaż tego sprzętu zapewne pobije rekord poprzedniej generacji.

Źródło: Raspberry

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: