Rynek smartfonów zdominowały dwa systemy. I wcale nie jest to dobre

ios vs android

Jaki jest najpopularniejszy system mobilny na świecie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i niemal każdy ją zna. To Android oczywiście. Dobitnie pokazują to wyniki sprzedaży za 2014 rok. Jednak Google niech nie cieszy się zbyt mocno, bo po raz pierwszy od dłuższego czasu Apple zaczyna mu stąpać po piętach. Tylko, co to znaczy dla nas, konsumentów?

Według ostatniego raportu przygotowanego przez IDC, w 2014 roku sprzedano (a dokładniej, trafiło do sprzedaży) blisko 1,3 miliarda smartfonów. Wśród nic blisko 81,5% stanowią urządzenia z Androidem. W 2014  sprzedano ponad 1 miliard urządzeń z tym systemem, o ponad 200 milionów więcej, niż rok wcześniej. Wciąż więc to Android jest dominującym systemem mobilnym.

W tym zestawieniu Apple nie wygląda najlepiej. Globalny udział iOS-a spadł z 15,1% w 2013 do 14,8% w 2014. Zmiana ta jednak nie jest duża i wywołana jest głównie przez pędzącą sprzedaż sprzętu z Androidem. Potwierdzają to chociażby dane, które wskazują, że w 2013 roku Apple udało się sprzedać 153 miliony urządzeń, a rok później już o 40 milionów więcej. Odpowiada z to oczywiście świetna sprzedaż iPhone’a 6. Widać więc, że Apple zwiększyło swój udział, który, jak na jedną firmę, jest ogromny.

idc dane

Co z innymi systemami? Windows Phone właściwie stoi w miejscu. Jego udział w rynku wynosi 2,7% i spadł w ciągu roku o 0,5%. Producentom udało się również sprzedać zaledwie o 1,4 miliona sztuk więcej urządzeń z WP niż w 2013 roku. W zeszłym sprzedaż wyniosła 34,9 miliona sztuk. Jak widać Microsoft ma poważny problem z popularyzacją swojego systemu.

Jeżeli chodzi o Blackberry, to sprzedano niecałe 6 milionów sztuk, a system odpowiada za 0,5% rynku. Rok wcześniej firma sprzedała blisko 12 milionów urządzeń więcej. Krótko mówiąc, BB dogorywa.

Jak widać, sytuacja jest bardzo podobna do lat ubiegłych. Android króluje, iOS trzyma się mocno, reszta w ogonie. Apple udało się zwiększyć sprzedaż swoich urządzeń, ale również znacznie więcej urządzeń z Androidem pokazało się na rynku. Z danych tych jednak wyłania się mniej ciekawy obrazek. Android oraz iOS odpowiadają obecnie za blisko 96% rynku. Oznacza to, że my, konsumencji, jesteśmy właściwie skazani na wybór któregoś z rezerwatów. Windows Phone nie okazał się wystarczająco konkurencyjny, a reszta właściwie dogorywa. Mało to wesołe, że mamy wybór właściwie tylko między dwoma potężnymi korporacjami, które zacierają ręce czekając na nasze pieniądze i dane.

Grafika

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: