Samsung szykuje nowego smartwatcha. Tym razem będzie okrągły

samsung gear

Trudno powiedzieć, żeby dotychczasowe smartwatche od Samsunga okazały się wielkim sukcesem. Seria Gear, choć nie sprzedaje się źle, raczej nie przekonała konsumentów do kupowania zegarków od koreańskiego giganta. Samsung jednak się nie poddaje i szykuje nowe urządzenie. Czy będzie miało szansę konkurować z Apple Watch?

Zobacz też: Czy warto kupić LG G Watch R? Recenzja i opinia

Według niektórych szacunków Samsungowi udało się w 2014 roku sprzedać około 1,2 miliona smartwatchy z linii Gear. Wynik całkiem niezły, przynajmniej jeżeli chodzi o inną, niż Apple konkurencję. Bo ta ostatnia firma pobiła ten wynik w zaledwie jeden dzień!

Dla konkurentów Apple nadchodzi godzina prawdy. Watch już bije rekordy sprzedaży, a dopiero co trafił do sklepu. Oznacza to, że kolejne smartwatche od Motoroli czy Samsunga muszą zaoferować klientom coś, czego nie może zaoferować Apple, i nie mówię tutaj o niższej cenie. Dlatego też już teraz Samsung udostępnił SDK nowego Gear’a deweloperom, po raz pierwszy przed premierą urządzenia. Jaki będzie nowy smartwatch Samsunga?

tizen apps

Z oficjalnego komunikatu dla deweloperów możemy wywnioskować, że Samsung postanowił postawić na bardziej okrągły design nowego zegarka, w odróżnieniu od wcześniejszych, kwadratowych kopert. W ten sposób Koreańczycy idą drogą obraną przez Motorolę oraz LG. No właśnie, tylko że kopiowanie tego pomysłu raczej na niewiele się zda w walce z Watchem.

Nowy Gear prawdopodobnie będzie również działał pod kontrolą samsungowego Tizena. Budowanie i promowanie własnej platformy może okazać się ryzykowne. Samsung mógłby pójść prostszą drogą i wybrać Android Wear. Wygląda jednak na to, że w firmie mają już dość zależności od Google. Tylko, czy Tizen jest w stanie konkurować z Androidem?

Wydaje mi się, że jeżeli Samsung chce powalczyć na tym rynku, to powinien pomyśleć o integracji Tizena z iOS-em. Tylko w ten sposób można wyrwać ze szponów Apple klientów, którzy być może oczekiwaliby od smartwatcha innego wyglądu, systemu czy funkcjonalności, ale są właściwie skazani na Watcha. Według niektórych doniesień Google już pracuje nad kompatybilnością Android Wear z iPhone’ami. Gdyby to Samsung pierwszy zaoferował taką możliwość, miałby szansę wybić się na rynku. Zobaczymy, czy z niej skorzysta.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: