Sony skupi się na konsoli Playstation kosztem TV i smartfonów

Sony skupia się na konsolach i rezygnuje z tv i smartfonów

Firma Sony chce skupić się na konsoli Playstation, w której widzi główne źródło dochodu i rozważa zrezygnowanie z rynku telewizorów i smartfonów.

Prezes japońskiego giganta, Kaz Hirai, zakomunikował, że firma zamierza ukierunkować swoje działania na pracę nad konsolami Playstation i matrycami światłoczułymi, które są wykorzystywane w aparatach cyfrowych. Tym samym według ich obliczeń powinni zwiększyć swoje zyski nawet 25-krotnie.

Nacisk położony na te dwie sfery technologii nie odbędzie się bez innych cięć. Hirai ogłosił, że Sony zacznie się wycofywać z rynku smartfonów, ponieważ nie widzą możliwości konkurowania z Samsungiem, Apple czy ogromną liczbą tanich producentów z Chin.

Drugą gałęzią biznesu, której opuszczenie Japończycy rozważają, to… telewizory. Obecnie firma przechodzi restrukturyzację i szuka nabywcy albo partnerów chętnych do przejęcia tej części interesu. Jest to dość zaskakująca decyzja, ponieważ przez wiele lat był to jeden z głównych graczy w świecie telewizorów.

Komunikat prezesa Sony wskazuje jasno, gdzie Japończycy widzą przyszłość: jest nim rynek gier i rozrywki polegającej na aktywizowaniu odbiorców. Zapowiedziane decyzje są kolejną częścią zmian w japońskiej firmie. W zeszłym roku Sony sprzedało markę laptopów VAIO, rezygnując z ich dalszego rozwoju. Tym samym należy niedługo liczyć się ze wzmożoną aktywnością firmy w związku z konsolą Playstation. A tutaj Sony także musi wiele poprawić, wspominając chociażby gigantyczną awarię serwerów (a dokładniej ich zhackowanie) w czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia, które mocno nadszarpnęły reputację firmy i wystawiły na ciężką próbę cierpliwość klientów.

 

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: