Soundglasses, czyli okulary do smartfona, przez które będziesz mógł rozmawiać

Soundglasses

Rozmowa przez smartfon za pomocą okularów przeciwsłonecznych? Brzmi dziwnie, ale takie rozwiązanie będzie już niedługo dostępne. Projekt założony na kickstarterze (portal crowdfundingowy) ma się dobrze i zapewne zostanie on zrealizowany. Ale jak ma to działać?

Soundglasses (ciekawe, czy da się od tego utworzyć jakąś zreczną polską nazwę – okulary dźwiękowe?) firmy Bruhel mają wprowadzić małą rewolucję w sposobie odbywania rozmowy telefonicznej. Obecnie na rynku dostępne są różne urządzenia, które pozwalają odbywać rozmowy bez użycia telefonu, ale z reguły wymagają użycia słuchawek w uszach. Często są one niewygodne i nie zawsze przystosowane do naszego ucha, a na dodatek ograniczają naszą łączność z otoczeniem.

Soundglasses mają wykorzystywać technikę, którą wykorzystuje się m.in. w aparatach słuchu. Oprawki okularów będą zamieniać przesyłany dźwięk na wibrację, które z kolei przez kości czaszki docierają do ucha i mogą być poprawnie odczytane przez nasz organizm. Brzmi abstrakcyjnie, ale to działa.

Okulary będą wyposażone także w reduktor hałasu, toteż nasz głos powinien być wyraźnie słyszalny przez rozmówcę. Urządzenie ma się komunikować ze smartfonem za pomocą Bluetootha. Będzie kompatybilne z najpopularnijszymi systemami mobilnymi – iOS-em, Androidem i Windows Phone’em.

Projekt finansowania soundglasses został założony na portalu Kicktarter i szybko przekroczył założony próg.

Czy to urządzenie się sprawdzi? Ciężko przewidywać, by stało się przebojem (ciągle nosić okulary przeciwsłoneczne? A co z osobami, które nuszą okulary korekcyjne?), ale może okaże się atrakcyjnym gadżetem. Przede wszystkim jego zaletą jest to, że nasze ucho nie będzie oddzielone od odgłosów świata zewnętrznego, zmniejszając niebezpieczeństwo „nieusłyszenia” jakiegoś zdarzenia. Osobiście jestem ciekaw efektu końcowego i czekam na wiadomości związane z testowaniem soundglasses.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: