To już 10 lat z Google Maps! Zobaczcie, jak przez ten czas rozwijały się mapy od Google

mapy google

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie świat bez Google Maps. Pamiętam, jak lata temu kupowało się papierowe mapy danych miast czy całego kraju, by odnaleźć trasę lub dany budynek. Teraz wystarczy wyciągnąć telefon, a ostatnio nawet zerknąć na zegarek, by w kilka sekund znaleźć pożądane miejsce i wyznaczyć do niego trasę. Jednym z czynników tego technologicznego, konsumenckiego przeskoku były i są oczywiście Mapy Google, które świętują obecnie swoje 10-lecie!

Kiedy to minęło? Google Maps są z nami już całą dekadę. Google po raz pierwszy pokazało tę usługę światu 8 lutego 2005 roku. Oczywiście, nim mogliśmy zacząć cieszyć się nimi w naszym kraju, musiało upłynąć jeszcze wiele lat. Przez te lata Google Maps zmieniało się i ewoluowało. W 2007 roku zadebiutowała funkcja Street View, która do Polski trafiła dopiero 5 lat później. Po drodze Google udostępniło narzędzia kreatora map czy Google Earth.

Z okazji 10-lecia firma uraczyła nas krótką infografiką, która prezentuje najważniejsze wydarzenia i kroki milowe w rozwoju swoich map.

googe maps infografika

Nie wiem, jak wy, ale dla mnie Google Maps to jedna z najważniejszych aplikacji na moich urządzeniach. Choć próbowałem nieraz porzucić mapy od Google na rzecz rozwiązań konkurencji, jak chociażby Apple czy Nokii, to i tak po jakimś czasie wracałem do nich skruszony. Wprawdzie obecnie różnice między tymi produktami nie są tak duże i spokojnie można przebierać, to wciąż uważam, że jednak to Google oferuje najlepszą mieszankę jakości, dokładności i łatwości obsługi z wszystkich wymienionych. Google Maps to po prostu świetny produkt, jeden z najlepszych, jakie wydała ta firma, który zmienił sposób, w jaki miliony ludzi na całym świecie korzysta z map. Zobaczymy, co przyniesie nam kolejne 10 lat z Mapami od Google.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: