Trumna z drzewa czy drzewo jako trumna? Włoska firma opracowała ciekawy sposób na pochówek

Capsula Mundi

Zastanawialiście się kiedyś jak chcecie zostać pochowani? Ok, w Polsce jak na razie nie ma zbyt wielu opcji. Kremacja może się niezbyt dobrze kojarzyć, a pogrzeb powietrzny w tybetańskim stylu jest trochę zbyt radykalny, nawet jak jak dla mnie. Zresztą, mamy w kraju wiele przeszkód, które stoją na drodze do wybrania innego niż pochówek sposobu zagospodarowania ciała naszego lub naszych najbliższych, zgodnie z ich wolą. Z pomocą przychodzi włoska firma Capsula Mundi, która oferuje ciekawy sposób pochówku. Dzięki niemu nasze doczesne szczątki mogą, dosłownie, kwitnąć jeszcze wiele lat po naszej śmierci.

Capsula Mundi - drzewa

Dwójka włoskich projektantów – Anna Citelli oraz Raoul Bretzel wpadli na pomysł, by po śmierci umieścić nasze ciało w specjalnej biodegradalnej kapsule, umieścić je w ziemi, a nad nią posadzić wybrane przez nas drzewo. Dzięki temu otrzyma ono niezbędne do wzrostu warunki (mówiąc dosadnie skorzysta z nas jak z nawozu), a nasza rodzina zamiast smutnej i zimnej kamiennej płyty będzie mogła odwiedzać drzewo. To oczywiście nie jest opcja która spodoba się wszystkim, trzeba jednak przyznać, że to ciekawa alternatywa wobec tradycyjnego pochówku. Na stronie Włochów można nawet zobaczyć jakie drzewa oferują zależności od regionu w którym chcemy być pochowani. W centralnej i wschodniej Europie do wyboru mamy 4 rodzaje drzew i tyle samo krzewów, w tym jodła i jałowiec.

Zamiast jednak zaczniecie wydzwaniać do Włochów, muszę was zmartwić. Ani włoskie, ani polskie prawo nie przewiduje takiego typu sposobu pochówku. Wedle krajowego prawodawstwa

zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach albo przez zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach.

To prawdopodobnie wyklucza możliwość stworzenia lasu zamiast cmentarza lub spoczęcia gdzieś w prywatnym ogrodzie. Podobnie sytuacja wygląda we Włoszech, dlatego pomysłodawcy Capsula Mundi lobbują rząd Italii by przepisy zmienić na takie, które byłyby bardziej liberalne. Trzymam za nich kciuki!

Kontakt z firmą znajdziecie tutaj.

Źródło informacji prawnej

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również:

  • Anastazja 2

    Doskonała alternatywa, ja też trzymam za nich kciuki, ale pod nosem papieża, hm, wątpliwe