Twórcy gier: polscy deweloperzy robią jedne z najlepszych gier w Europie

Wiedzmin

Portal Gamasutra opublikował ciekawe wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 250 specjalistów z branży gier. To osoby, które są czytelnikami serwisu i te, które były lub wybierają się na konferencję Game Developers Conference, która odbędzie się na początku sierpnia w niemieckiej Kolonii. Zapytano ich o to, w którym kraju powstają najlepsze gry w Europie. Wprawdzie polscy twórcy nie zostali wskazani jako Ci najlepsi, ale zajęli w tym głosowaniu naprawdę niezłą pozycję. Trudno zresztą oczekiwać by pominęli naszych twórców w roku premiery Wiedźmina 3 czy Dying Light

Portal opublikował wyniki z odpowiedziami na trzy pytania:

  • Kto robił najlepsze gry w Europie 10 lat temu? 57% procent respondentów odpowiedziało, że dekadę temu najlepiej w biznesie radzili sobie Anglicy. Na Polskę wskazało tylko tylko kilka procent odpowiedzi.
    Ankieta Gamasutry 1
  • Kto obecnie robi najlepsze gry w Europie? Tutaj wyniki już nie są tak jednoznaczne – 26% osób stwierdziło, że szwedzcy deweloperzy tworzą najlepsze produkcje, 22% wskazało Anglików, Finów około 15%, a Polaków jakieś 12-13%. To naprawdę niezły wynik, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak postrzegano nasze produkcje jeszcze 10 lat temu.

    Ankieta Gamasutry 2

  • W którym kraju powstawać będą najlepsze gry za 5 lat? Co dziwne, respondenci nie za bardzo wierzyli w to, że polscy deweloperzy utrzymają tak wysoki poziom w ciągu kilka następnych lat. Jako potencjalnie najlepszych twórców wskazali Anglików (24%), Szwedów (22%) oraz Niemców (około 12%). Polaków wskazało już tylko 8% uczestników badania. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko udowodnić im, że są w błędzie…

    Ankieta Gamasutry 3

Dla przypomnienia, oto najpopularniejsze polskie tytuły gier stworzone i wydane niedawno w Polsce: Wiedźmin 3, Dying Light, The Vanishing of Ethan Carter, This War of Mine. Warto też wspomnieć o produkcji, która dopiero zostanie wydana, ale już teraz dużo się o niej mówi na całym świecie: Superhot. Polscy twórcy doskonale radzą sobie też na rynku mobilnym, gdzie studia takie jak Vivid Games, Infinite Dreams czy 11 bit studios tworzą gry które pobierane są po kilka milionów razy. Nie bez powodu!

Źródło

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: