W Japonii powstaje hotel, w którym obsługą będą… roboty

ActroidFRobotGetsABrother-e1380745856817

Witamy w Japonii, kraju dziwnych teleturniejów, specyficznego poczucia humoru, kultury mangi i anime, a teraz także zrobotyzowanej branży turystycznej! Tak, czytacie dobrze, to nie żart ani daleka wizja przyszłości. Hotel, w którym większość obsługi to roboty – zapowiedział Hideo Sawada, właściciel parku rozrywki Huis Ten Bosch położonego w Sasebo w Japonii. 

Henn-na Hotel (tłumacząc na język polski to mniej więcej „niesamowity hotel”) – bo tak będzie nazywać się to zmechanizowane miejsce odpoczynku, ma być udostępniony dla klientów już w lipcu. Będzie on częścią kompleksu rozrywkowego Huis Ten Bosch – miejsca, które stara się wiernie odwzorowywać holenderską architekturę.

W skład „cybernetycznego personelu” mają wchodzić trzy recepcjonistki oparte na androidach typu Actroid, cztery roboty pełniące rolę służby i portierów, jeden robot przemysłowy, który ma pomagać klientom w przebieralni oraz kilka maszyn sprzątających. Oprócz wspomnianego typu maszyn Actroid produkowanego przez firmę Kokoro, w projekcie mają wziąć udział także maszyny stworzone przez Aldebaran Robotics, znane z produkcji Nao i Pepper. Do pomocy maszynom zostanie oddelegowanych dziesięciu „żywych” pracowników, którzy mają kontrolować prawidłowe działanie całej inwestycji.

Huis Ten Bosch

Wizualizacja pierwszego zrobotyzowanego hotelu na świecie

Oprócz robotów nowinką mają być także drzwi do pokoi hotelowych, które mają być obsługiwane na podstawie urządzeń rozpoznających twarze gości.

W tym „smart hotelu”, jak nazywany jest przez jego twórców, początkowo zostaną udostępnione 72 pokoje, a ich rezerwacja będzie przebiegać na zasadach licytacji. Cena wywoławcza za najtańsze pomieszczenia ma oscylować wokół 52 euro, co jest zaskakująco niską ceną.

Nie dziwi, że takie miejsce ma powstać właśnie w Japonii. Kraj ten od wielu już lat eksperymentuje z wprowadzaniem robotów i androidów do życia publicznego. Jednak jak do tej pory w żadnym projekcie nie zostały wykorzystane na taką skalę. Czy cały pomysł ma szansę powodzenia? Ciężko powiedzieć, wiele zależy od małej „awaryjności” maszyn. Nie wiadomo też, jaki dokładnie będzie zakres obowiązków hotelowego personelu i ile z tych rzeczy będą w stanie wykonać bez pomocy ludzi. Z pewnością na początku będzie się cieszyć ogromną popularnością jako technologiczna ciekawostka, ale czy tak może wyglądać branża hotelowa w przyszłości? Czas pokaże.

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: