WhatsApp – w końcu uruchomiono darmowe rozmowy VoIP w aplikacji

WhatsApp - połączenia głosowe

WhatsApp to aplikacja szalenie popularna w wielu krajach na Zachodzie Europy, w Polsce jakoś jednak nie może zdobyć większej popularności. „Winę” ponoszą pewnie tanie lub darmowe SMSy. Być może nowa funkcja wprowadzona do programu może to zmienić. Od niedawna można za jej pomocą prowadzić rozmowy telefoniczne za pośrednictwem Wi-Fi lub 3G/4G. Dzięki najnowszej aktualizacji można dzwonić do swoich kontaktów w zasadzie za darmo, jeśli oczywiście korzystamy z bezprzewodowego internetu lub mamy wykupiony pakiet danych u swojego operatora.

W głównym ekranie aplikacji pojawiły się teraz zakładki: połączenia, czaty oraz kontakty. By zadzwonić do kogoś wystarczy przejść do pierwszej z nich i dotknąć ikony połączenia w prawym górnym rogu. Oczywiście, połączenie będzie mogło być wykonane tylko jeśli osoba do której chcemy zadzwonić będzie miała najnowszą wersję WhatsApp.

 

Whats App WhatsApp połączenia głosowe WhatsApp rozmowy WhatsApp

Oczywiście, teraz pojawia się jedno, zasadnicze pytanie: co z jakością połączeń? Opinie są różne, osobiście nie mam na co narzekać, ale inni użytkownicy mieli pewne kłopoty z jakością i znanym ze Skype pogłosem. Zrozumiałbym to, gdyby połączenia wykonywane były przez 3G, co mogłoby teoretycznie wpłynąć na jakość głosu. Jednak dzwonienie przez Wi-Fi wcale nie wpływa pozytywnie na jakość dźwięku. Wygląda więc na to, że jeśli chodzi o jakość usługi, to wcale nie będzie lepiej niż w Skype.

Jednak główną siłą WhatsAppa w walce z potencjalnymi konkurentami (a raczej jednym konkurentem od Microsoftu…) wcale nie będzie wysoki poziom usługi, a jej zasięg. Jestem pewien, że więcej osób ma na swoim smartfonie WhatsAppa niż Skype, co na pewno dobrze wróży powodzeniu nowej funkcji aplikacji. W dodatku WhatsApp to przecież firma należąca do Facebooka, więc wprowadzenie do niej darmowych rozmów to pewnie jeszcze nie koniec nowości.

Osobiście z dwójki wspomnianych przeze mnie aplikacji – WhatsAppa i Skype wybiorę jednak tą pierwszą opcję. Jest po prostu wygodniejsza i w kontakcie ze znajomymi sprawdzi się na pewno lepiej niż Skype. Szczególnie, że już teraz kontaktuje się z większością przyjaciół właśnie za pomocą darmowych wiadomości w tym komunikatorze. Skoro oba rozwiązania oferują podobną (słabą) jakość połączeń, to wykorzystanie WhatsAppa  do rozmów VoIP jest jak najbardziej naturalnym rozwiązaniem.

 

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: