Windows 10 już wydany na smartfony

Windows 10 na telefony

Microsoft nieco mnie zaskoczył. Po pierwsze, wydał w końcu najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego – Windows 10 Technical Preview. Po drugie, nowy, mobilny Windows jest dostępny na razie tylko na urządzenia z niskiej i średniej półki, co jest nieco dziwne. Zazwyczaj to power userzy korzystający z topowych produktów są skłonni brać na siebie ryzyko instalacji pierwszej wersji nieskończonego produktu. Wydaje się jednak, że odbiorcami nowej wersji systemu są na razie deweloperzy, którzy muszą zapoznać się z jego działaniem na najbardziej popularnych urządzeniach.

Mobilny Windows 10 dostępny jest dla następujących urządzeń: Lumia 630, 635, 636, 638, 730 oraz Lumia 830. Dziennikarzom z WindowsMania.pl udało się jednak zainstalować system na Lumii 625, ale w tym celu wykorzystali pewną sztuczkę, którą na razie trzymają w tajemnicy. Wersja Technical Preview jest jeszcze we wczesnej fazie tworzenia, więc jeśli naprawdę chcecie zapoznać się z jego działaniem, to musicie zrobić na własną odpowiedzialność. Microsoft stworzył też specjalne narzędzie (Windows Phone Recovery), które umożliwi powrót do ostatniej, stabilnej wersji Windows Phone. To na wypadek, gdyby działanie Windows 10 odbiegało od jakichkolwiek standardów.

Co należy zrobić by pobrać Windows 10 Technical Preview na smartfony? Musicie się zapisać do programu Windows Insider, a następnie pobrać aplikację Windows Insider ze sklepu z aplikacjami. Za jej pomocą można pobrać Windows 10 Technical Preview na telefony.

Jakie nowości wnosi mobilny system Microsoftu?

– Dodano opcję ustawienia konkretnej grafiki jako tła dla wszystkich ekranów. To coś w stylu tapety pulpitu na Windows.

– Na samej górze listy aplikacji znajdą się te, które zostały ostatnio zainstalowane. Ułatwi to dostęp do nich.

– Dodano nowe skróty w Centrum Akcji.

– Powiadomienia stały się interaktywne, można więc za ich pomocą np. wyłączyć budzik.

– Ulepszono system rozpoznawania mowy, ale wątpliwe by dobrze działał po polsku.

– Synchronizacja między komputerami i urządzeniami mobilnymi z Windows 10 ma być usprawniona.

Zmiany prezentują się naprawdę ciekawie. Mi najbardziej podoba się synchronizacja aplikacji pomiędzy różnymi urządzeniami z systemem Windows 10. To może być naprawdę coś świetnego!

Źródło

 

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: