Wirtualna rzeczywistość będzie pełna Facebooka

Oculus

Żyjemy w naprawdę ciekawych czasach, w których wizje z dawnych filmów i książek science-fiction powoli stają się rzeczywistością. Tablety, okulary z AR, wirtualna rzeczywistość, drukarki 3D. Z każdym rokiem w nasze ręce trafia coraz więcej „kosmicznych” gadgetów, a to przecież tylko początek. Weźmy chociażby na tapetę wirtualną rzeczywistość właśnie. Dopiero trwają prace nad tą technologią (jak chociażby projekt Oculus Rift), a już właściwie wiadomo, że nie zabraknie w niej Facebooka.

Tak, tak. Według ostatnich doniesień i słów, które padły z ust Chrisa Coxa, szefa produktu w molochu Zuckerberga, Facebook pracuje już nad odpowiednikami swoich aplikacji dla wirtualnej rzeczywistości. Właściwie można było się tego spodziewać, w końcu Facebook nie kupił Oculusa za 2 miliardy tylko po to, by wzbogacić swoje portfolio przejęć.

Jak miałyby wyglądać owe aplikacje dostosowane do wirtualnej rzeczywistości? Na to na razie nie ma jasnej odpowiedzi, poza ogólnikowymi wypowiedziami na temat dzielenia się nie tylko ulotnymi chwilami w postaci zdjęć czy nagranych filmików, ale pełnymi przeżyciami. Można więc sobie wyobrazić sytuację, w której właściwie na żywo streamujmy to, co robimy – naszą wycieczkę w egzotyczne miejsca, lub nasze przygody w kuchni. Brzmi przerażająco.

Bardziej interesujące jest jednak, jak wyglądałby facebookowy interfejs w rozszerzonej rzeczywistości. Może podobnie, jak w Raporcie Mniejszości? Lub też wyobraźmy sobie na chwilę, że tworzymy chat grupowy z wirtualnym pokojem, gdzie nasze avatary prowadzą konwersację, popijając cyfrową herbatkę.

Wstrzymajmy jednak konie naszej wyobraźni, gdyż nim to nastąpi, minie jeszcze wiele lat, co przyznaje sam Facebook. W tym czasie zapewne czeka nas jeszcze nie jedna niespodzianka i zmaterializowanie pisarskich wizji w rzeczywistości.

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: